Θρυλική πρεμιέρα Ολυμπιακού στο top-16 – Κατατρόπωσε τη Μπαρτσελόνα [Βίντεο]

Τις άγριες διαθέσεις του έδειξε με το «καλημέρα» στο TOP 16 της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, ο οποίος με… φόρα από τον περσινό προημιτελικό νίκησε 74-62 την Μπαρτσελόνα μέσα στο κατάμεστο ΣΕΦ!

osfp-barcelona-basket

Αυτός ήταν Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι στην Ευρωλίγκα και με «όπλο» την τρομερή τους άμυνα… έπνιξαν ξανά την Μπαρτσελόνα -ύστερα από τον περσινό μεταξύ τους προημιτελικό- με 74-62 στο κατάμεστο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα του TOP 16!

«Μαέστρος» ο Σπανούλης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 9 ασίστ, με τον Χάντερ να σταματά τους 10 πόντους και τους Παπαπέτρου και Στρόμπερι να προσθέτουν από 8 ο καθένας. Από τους Καταλανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμιτς με 16 πόντους.

Το ματς

Νευρικός και πολύ στατικός ήταν στα πρώτα λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός, ειδικά στην επίθεση, με την Μπαρτσελόνα να διατηρούσε το προβάδισμα (3-8). Στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαιναν πολύ καλά, ωστόσο στην επίθεση η μοναδική τους πηγή ήταν οι βολές του Παπαπέτρου (8-9). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Πρίντεζης έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του Πειραιά (10-9), αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με ένα 5-0 (10-14). Αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση από πλευράς Καταλανών, καθώς η καλή άμυνα των Πειραιωτών τους έδωσε τη δυνατότητα να μαζέψουν την εις βάρος του διαφορά στο τέλος (14-14).

Η άμυνα του Ολυμπιακού εξακολουθούσε να παίρνει άριστα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους Αθηναίου, Χάκετ, Στρόμπερι και Αγραβάνη στο παρκέ. Οι Πειραιώτες με αυτόν τον τρόπο έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς πήγαν στο +5 (20-15). Η Μπαρτσελόνα βρήκε τις λύσεις με τον Τόμιτς για ένα δικό της 6-0 (20-21) και έτσι πέρασε ξανά μπροστά. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνήλθαν γρήγορα και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, έφτασαν αρχικά στο +8 (32-24) και συνεχίζοντας με την ίδια… δίψα πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 39-26. Οι Καταλανοί είχαν πετύχει μόλις ένα καλάθι στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +15 (42-27), ωστόσο ο Τόμιτς έκανε τη ζημιά στην «ερυθρόλευκη» ρακέτα με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο αριθμό (42-33). Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έλεγξαν τα ριμπάουντ και τρέχοντας ξανά στο παρκέ ξέφυγαν ακόμη και στο +18 (52-34), αφού η Μπαρτσελόνα έχανε το ένα σουτ πίσω απ’ το άλλο από την πίεση, ενώ από την άλλη επιθετικές λύσεις έδιναν οι Αγραβάνης και Χάντερ. Ο γρήγορος ρυθμός που ήθελαν να επιβάλουν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου τους οδήγησε σε κάποια λάθη, με τους Καταλανούς να μειώνουν σε 52-39, αλλά ο Στρόμπερι έβαλε το… χεράκι του για το +16 (56-40) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν. Εκεί, ο Στρόμπερι πήρε… φωτιά και σήκωσε το ΣΕΦ στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +19 (61-42) και μάλιστα με τον Σπανούλη στον πάγκο. Όμως, δεν τον… συμμερίστηκαν οι υπόλοιποι συμπαίκτες του, οι οποίοι επέτρεψαν ένα 5-0 στην Μπαρτσελόνα (61-47). Με τρίποντό του ο Χάκετ έδωσε έκοψε τα… φτερά των φιλοξενούμενων (64-47), ωστόσο η χαλάρωση των Πειραιωτών στην άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Πασκουάλ να ροκανίζουν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά (68-58), περίπου μέχρι ένα λεπτό πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο η αντίδραση ήρθε με τους Αγραβάνη και Μάντζαρη για την ομάδα του Πειραιά (74-59), με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφιο αριθμό μέχρι τη λήξη του ματς και το τελικό 74-62!

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1 τρ., 9ασ.), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (2), Μάντζαρης 6 (2), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 4, Ρίμπας 8 (2), Λαουάλ, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμιουελς 7, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 16.