Τον εκτέλεσε ο Σεϊμπούτις

Ο Παναθηναϊκός έχασε 84-83 στην πρεμιέρα της Euroleague από την Λιέτουβος Ρίτας.

Μετά το Πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το… αριστερό και τις υποχρεώσεις του στην Euroleague για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Οι «πράσινοι» στην πρεμιέρα του ομίλου τους, γνώρισαν την ήττα από την Λιέτουβος Ρίτας με 84-83, σε ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση…

Και αυτό έγινε εξαιτίας του τρίποντου που πέτυχε στην εκπνοή ο Διαμαντίδης, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/6 από την γραμμή των 6,75.

Ωστόσο, αυτή η εξέλιξη δεν άλλαξε την ροή του αγώνα, που ήθελε τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα.

Από 80-78, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου όταν και ο Μπατίστ ισοφάρισε, οι «πράσινοι» δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση, πλην από τους 3 πόντους του Γκιστ.

Μάλιστα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε με το κάρφωμα του Αμερικανού 82-83, ωστόσο ο Σεϊμπούτις σε ένα κρίσιμο σουτ 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστόχησε και έτσι ο χρόνος που απέμεινε δεν αποδείχθηκε αρκετός για να γυρίσει ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74, 84-82

Λιέτουβος Ρίτας
(Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Λίντεκα, Κουκ 10, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.