Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 81-63: «Πάγωσε» και στη Μόσχα

Δεύτερο εκτός έδρας ματς, δεύτερη συντριβή για τον Παναθηναϊκό που ήταν και πάλι αγνώριστος μακριά από το ΟΑΚΑ – Αποβλήθηκαν Ντε Κολό και Γκιστ στο 19’30» μετά από αψιμαχία που ξεκίνησε από αγκωνιά του Γάλλου

Ξεκίνησε από τη… Δύση (Βαρκελώνη) χωρίς επιτυχία (ήττα με 98-71 από την Μπαρτσελόνα) και πηγαίνοντας στην Ανατολή (Μόσχα) πίστευε ότι θα βρει την υγειά του, αλλά ο Παναθηναϊκός παρουσιάζοντας τις ίδιες ακριβώς ασθένειες ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την ΤΣΣΚΑ με το ταμπλό να γράφει 81-63…

Και φυσικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία η αποβολή του Γκιστ στο 19’30» καθώς στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Ντε Κολό (που έριξε αγκωνιά στον Αμερικανό προκαλώντας την αντίδραση του). Πολύ απλά ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά ήταν τραγικός μακριά από την έδρα του, με ορισμένα ξεσπάσματα τα οποία προφανώς και δεν αρκούν σε τέτοιο επίπεδο για να σου δώσουν κάτι παραπάνω.

Με το «καλημέρα» η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 4-0 χάρις σε δύο αιφνιδιασμούς και ο ΠΑΟ σκόραρε λίγο πριν την συμπλήρωση τριών λεπτών με μία βολή του Καλάθη (6-1) για να βρεθεί στο -10 στο 4’ χάρις στο τρίποντο του Ροντρίγκεθ με τους Ρώσους να έχουν 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και τον ΠΑΟ να μην έχει καλάθι εντός πεδιάς!
Οκτώ πόντοι (με δύο τρίποντα σε λίγα δευτερόλεπτα) του Σίνγκλετον και δύο βολές του Λεκαβίτσιους έφεραν το 11-11 και φάνηκε ότι το κανονικό ματς επιτέλους αρχίζει, αλλά ο διακόπτης του Παναθηναϊκού μετά από ένα λεπτό καλής απόδοσης, από το On κατέβηκε πάλι στο Off. Η ΤΣΣΚΑ έκλεβε με απίστευτη ευκολία τξ μπάλα και έφευγε στον αιφνιδιασμό, ενώ στην οργανωμένη άμυνα ο Ροντρίγκεθ με 3/3 τρίποντα έστειλε τη διαφορά ξανά στο +10 (23-13) στο 7’30’’ για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-15.

Οι Ρώσοι συνέχισαν να βλέπουν σαν βαρέλι το καλάθι του ΠΑΟ και έφτασαν σε νταμπλ σκορ (30-15) με τρίποντο του Βέστερμαν και λίγο αργότερα, αφού ο ΠΑΟ δεν είχε καμία βελτίωση σε άμυνα και επίθεση η διαφορά πήγε στο +18 (39-21).

Ο Πασκουάλ που σε 12 λεπτά είχε δοκιμάσει 10 παίκτες κι ένα σωρό σχήματα, φάνηκε να βρίσκει λύσεις από τον Όγκαστ με το σκορ να γίνεται 41-27 και με το τρίποντο του Ρίβερς ο ΠΑΟ μείωσε σε 43-30 στο 19’ αλλά στην επόμενη φάση προέκυψε χτύπημα του Ντε Κολό στον Γκίστ (αγκωνιά) με τους διαιτητές να δίνουν το αντιαθλητικό φάουλ, αλλά τον Αμερικάνο να ζητά το λόγο από τον Γάλλο και να ακολουθεί πεντάλεπτη διακοπή με βροχή τεχνικών ποινών.

Τελικά ο ΠΑΟ πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 10 πόντους καθώς ο Λοτζέσκι στο φινάλε ευστόχησε στο τρίποντο.

Πολύ νευρικό ματς στην 3η περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ να μην βρίσκει τόσο εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι του Παναθηναϊκού, αλλά τους πράσινους να εξακολουθούν να έχουν κι αυτοί πρόβλημα στην επίθεση…

Η διαφορά κυμαίνονταν συνεχώς μεταξύ των 12 και 10 πόντων με τον ΠΑΟ να την ρίχνει για πρώτη φορά κάτω από τους 10 στο 28’40» με το τρίποντο του Ρίβετς (59-48) και η 3η περίοδος έκλεισε στο 60-51 και πάλι με τρίποντο του Λοτζέσκι.

Στην εκκίνηση της Δ” περιόδου αντί ο Παναθηναϊκός να μπει δυνατά, αυτό έκανε η ΤΣΣΚΑ που έτρεξε ένα γρήγορο σερί 4-0, αλλά ο Ρίβερς με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 65-54, αλλά αστόχησε στη βολή και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έχασε τρεις σημαντικές επιθέσεις για να μειώσει τη διαφορά κι ενώ απέμεναν 6’30» για το τέλος. Κι εκεί όπως αποδείχθηκε τελείωσε οριστικά ο αγώνας.

Αμέσως μετά ακολούθησε φάουλ στον Κουρμπάνοφ, το οποίο προκάλεσε την έκρηξη του Πασκουάλ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή για να ευστοχήσουν και στις 4 βολές οι Ρώσοι (69-54), ενώ το τρίποντο του Λεκαβίτσιους (69-57), απαντήθηκε με νέο τρίποντο από τον Ροντρίγκεθ (72-57) κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το τέλος.

Το τελειωτικό χτύπημα στο τριφύλλι έδωσε και πάλι ο Ροντρίγκεθ, καθώς 4’30» μετά το τέλος ευστόχησε σε νέο τρίποντο από τα 8 μέτρα, πήρε και το φάουλ από τον Όγκαστ με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 19 πόντους (76-57) κι από κει πέρα τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστική σημασία.