Wimbledon: Φοβερή Σάκκαρη, προκρίθηκε στον 3ο γύρο με απίθανη ανατροπή!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ και 4-1 γκέιμς στο 2ο σετ, πέτυχε μια απίθανη ανατροπή εις βάρος της Κριστίνα Πλισκόβα και για πρώτη φορά στην καριέρα της θα αγωνιστεί στον 3ο γύρο του ιστορικού τουρνουά!

Φοβερή, τρομερή, απίθανη! Ότι κι αν πει κανείς για την εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη θα είναι λίγο, καθώς η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-1 της Κριστίνα Πλισκόβα και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της στον 3ο γύρο του Wimbledon!

Η 21χρονη Μαρία (κόρη της παλιάς πρωταθλήτριας του τένις Αγγελικής Κανελλοπούλου) που είναι Νο.101 στην παγκόσμια κατάταξη, όχι μόνο έχασε το πρώτο σετ με 8-6 στο τάι μπρέικ, αλλά βρέθηκε να χάνει και με 4-1 στο β’ σετ από την Πλισκόβα (Νο.44 στην παγκόσμια κατάταξη).

Κι όμως εκεί που όλοι πίστευαν ότι το όνειρο της πρόκρισης είχε τελειώσει, η Μαρία δεν τα παράτησε, αλλά αντέδρασε με εκπληκτικό τρόπο και κατακτώντας τα πέντε επόμενα γκέιμς ισοφάρισε σε 1-1.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τρίτο και καθοριστικό σετ με την Σάκκαρη να κάνει το καθοριστικό μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ. Εκεί που η Πλισκόβα βρέθηκε να προηγείται με 40-15, αλλά η Μαρία ισοφάρισε 40-40 και το κατέκτησε, για να κρατήσει το σερβίς της στο 4-3, εκεί που η Πλισκόβα είχε δυο φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Η Πλισκόβα μείωσε σε 5-4, όμως στο τελευταίο γκέιμ η Μαρία ήταν φανταστική και χωρίς να παραχωρήσει ούτε πόντο το κατέκτησε και πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση!

Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Σάκκαρη θα βρεθεί στον 3ο γύρο του Wimbledon, ωστόσο είναι η 2η συνολικά σε τουρνουά Grand Slam καθώς είχε προηγηθεί στις αρχές του χρόνου η αντίστοιχη επιτυχία της στο Αυστραλιανό Open.

Ο επόμενος αντίπαλος της θα είναι ο νικητής του αγώνα Κόντα (Αγγλία) – Βέκιτς (Κροατία).