Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έκανε μπλακ τζακ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 21 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια εφέτος, κερδίζοντας και την Σιένα με 78-73.

10806010716_334000250d_z

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι στην επίθεση, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Σιένα να πάρει με το… καλημέρα μια διαφορά 6 πόντων, την οποία όμως την συντηρούσε με δυσκολία.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα, να ισοφαρίσουν 15-15 και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 20-19 και 22-19. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία, καθώς οι Νέλσον και Γκριν άρχισαν να… τρυπάνε την άμυνα των γηπεδούχων και να βάζουν ξανά στους Ιταλούς στην θέση του οδηγού.

Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά, τελειώνοντας μάλιστα το ημίχρονο το +11 (25-36). Το «παγωμένο» λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, δεν άφησε ανεπηρέαστους τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που δεν έδειχναν ικανοί να ρίξουν την διαφορά από τα διψήφια επίπεδα.

Όλα αυτά όμως μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν χάρη στα τρίποντα του Περπέρογλου και την ηγετική φυσιογνωμία του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έφτασε σε απόσταση αναπνοής (71-72), 1:38 πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Γκριν όμως είχε 1/2 βολές και ο Σπανούλης με ένα καταπληκτικό τρίποντο, έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 74-73, σκορπώντας τον πανικό στην Σιένα που έχασε την επόμενη επίθεση και έτσι ο Λοτζέσκι με τέσσερις συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το τελικό 78-73.

Έτσι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να παραμείνει αήττητος σε Ελλάδα και Ευρώπη, μετρώντας 21 συνεχόμενες νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 18, Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28.