Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Εκτός οκτάδας Μουντιάλ η Εθνική Εφήβων μετά την ήττα από την Αυστραλία…

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από την Αυστραλία με 84-76 και έμεινε εκτός της πρώτης οκτάδας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17, που φιλοξενείται στο Ντουμπάι.

thumbnail (1)Η ελληνική ομάδα… πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο της, διάστημα στο οποίο τα «καγκουρό» με επιμέρους σκορ 29-16 ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (66-52) στο σκορ, και την αστοχία της στις βολές (63,6%).

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με σχεδόν απόλυτη ισορροπία και την Αυστραλία να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα (37-36). Η τρίτη περίοδος, όμως, ήταν καταστροφική για την Εθνική Εφήβων. Η ελληνική άμυνα δεν μπόρεσε να σταματήσει τους ψηλούς των Αυστραλών, που έκαναν… πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια, με συνέπεια τα «καγκουρό» να ξεφύγουν με διαφορά 14 πόντων (66-52 σκορ του τρίτου δεκαλέπτου).

Μέχρι το 35’ (74-62), η Εθνική Εφήβων αδυνατούσε να σταματήσει την Αυστραλία, όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο εξαπέλυσε αντεπίθεση με πρωταγωνιστές την τριάδα Αντώνης Κόνιαρης, Θανάσης Ντουζίδης και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Με σερί 9-0 η ελληνική ομάδα πλησίασε σε απόσταση βολής (74-71) στο 37’. Ο Βασίλης Μουράτος έχασε το λέι απ και την ευκαιρία να ισοφαρίσει η ελληνική ομάδα με 42’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και την διαφορά να έχει μειωθεί στο καλάθι (78-76). Η Αυστραλία πήρε ανάσα με δύο βολές του Βασίλιεβιτς (80-76) και μετά το άστοχο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, έσβησαν και οι τελευταίες ελπίδες για την μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-37, 52-66, 76-84.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπανικολάου): Κόνιαρης 21 (3), Ντουζίδης 11 (3), Μιλιντίγιεβιτς 3 (1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης 2, Δίπλαρος 2, Μουράτος 8 (1), Παπαγιάννης 12, Χαραλαμόπουλος 17 (1).
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Ουάτκινς): Βασίλιεβιτς 13 (1), Χότζον 2, Όουις 9 (1), Ουίλσον 12, Ακιντόλα, Νόι 8 (1), Κλαρκ 13, Ουάιτ, Φρόλινγκ 7, Χάμφρις 20.