Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Θρύλος ο… Διηπειρωτικός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι της Πινέιρος με 86-69.

6-10 olympiacos-pinheirosΜετά τους 3 τίτλους της Euroleague, οι «ερυθρόλευκοι» προσέθεσαν την Κυριακή ακόμη ένα στο ενεργητικό τους.

Μετά τη νίκη τους, τα ξημερώματα του Σαββάτου, οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν για δεύτερη φορά της Πινέιρος στην Βραζιλία με 86-69, κατακτώντας το Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Έχοντας ως… προίκα το +11 του πρώτου παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός αρκέστηκε στο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε 40-33.

Από το τρίτο δεκάλεπτο όμως, άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και με τον Πρίντεζη να δίνει λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο +23 (75-52) 6 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ωστόσο στη συνέχεια υπήρξε χαλάρωση από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με αποτέλεσμα η Πινέιρος να μειώσει στους 13 πόντους, πριν αναλάβει δράση ο Μπέγκιτς και βοηθήσει στο η διαφορά να κλείσει στους 17 (86-69).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-33, 64-50, 86-69