Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ο Κλόζε έγραψε ιστορία και ξεπέρασε τον μυθικό Μύλερ

Σημειώνοντας το ένα –από τα έξι- γκολ της Γερμανίας στην φιλική αναμέτρηση με την Αρμενία (6-1), ο Κλόζε έφτασε τα 69 και ξεπέρασε τον Γκερντ Μύλερ, έναν πραγματικό μύθο, που κρατούσε την κορυφή (με 68 τέρματα) για 40 χρόνια!

klozeA

Ο Μίροσλαβ Κλόζε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Γερμανίας, ξεπερνώντας τον μυθικό Γκερντ Μύλερ.

Αυτό ήταν το ένα από τα δύο σημαντικότερα γεγονότα για τα «πάντσερ» στο συγκεκριμένο ματς, καθώς υπήρξε και ο τραυματισμός του Μάρκο Ρόις, που υπέστη ρήξη πρόσθιου και χάνει το Μουντιάλ. Αντικαταστάτης του είναι ο 22χρονος μπακ Σκοντράν Μουσταφί της Σαμπντόρια, με αλβανικές ρίζες και μόλις μία παρουσία στην Εθνική Ανδρών της Γερμανίας.
Αναφορικά με το φιλικό, αξιοσημείωτο πως, και τα επτά τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της «Κόφας Αρίνα»! Τα «πάντσερ» άνοιξαν το σκορ με τον Σίρλε στο 52′, αλλά ισοφαρίστηκαν με πέναλτι του Χένρικ Μεχιταριάν. Ακολούθησαν τρία γκολ σε έξι λεπτά για την ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ (71′ Ποντόλσκι, 73’ Χέβεντες, 76’ Κλόζε) ενώ ο Γκέτσε (83′, 90′) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για τα «πάντσερ» που τελείωσαν τα φιλικά προετοιμασίας τους με εντυπωσιακό τρόπο.

Γερμανία: Βάιντενφελερ, Μπόατενγκ (67′ Γκρόσκροϊτς), Μέρτεζακερ, Χούμελς, Χέβεντες, Λαμ (46′ Εζίλ), Κεντίρα (59′ Σβάινσταϊγκερ), Σίρλε (75′ Γκέτσε), Κρόος, Ρόις (45′ Ποντόλσκι), Μίλερ (67′ Κλόζε).