Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ο Πανθρακικός έσπασε παράδοση 11 χρόνων στην Λεωφόρο

Από τον Σεπτέμβριο του 2002 είχε να χάσει ο Παναθηναϊκός στο «Απ. Νικολαΐδης», όμως αυτό έγινε με πολλά παράπονα από την διαιτησία.

LEOFOROS211 χρόνια και 1 μήνας είχαν περάσει από την τελευταία ήττα του Παναθηναϊκού στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Μία παράδοση που κράτησε μέχρι και το βράδυ της Κυριακής…

Έτσι, την σκυτάλη από την Προοδευτική και τον Σεπτέμβριο του 2002 (0-1) πήρε ο Πανθρακικός, ο οποίος επικράτησε 2-1 του «τριφυλλιού» στο «Απόστολος Νικολαιδης».

Ωστόσο, για ακόμη ένα παιχνίδι αρνητικοί πρωταγωνιστές ήταν οι διαιτητές. Και αυτό γιατί ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να ανοίξουν το σκορ στο 18’ με τον Ζεκίνια, στο 65’ έγινε μία φάση που θα μπορούσε να αλλάξει την ροή του αγώνα.

Οι «πράσινοι» έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Τριανταφυλλόπουλο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σέρεμετ, όμως στη συνέχεια έγινε πέναλτι στον Μαρινάκη, το οποίο ο Κουκουλάκης υπέδειξε σωστά…

Όμως λογάριαζε χωρίς τον βοηθό του, ο οποίος λανθασμένα ανακάλυψε οφσάιντ, με αποτέλεσμα ο διαιτητής του παιχνιδιού να πάρει πίσω την απόφασή του.

Μετά από δύο λεπτά οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Φιγκερόα, όμως οι πανηγυρισμοί τους δεν κράτησαν πολύ.

Και αυτό γιατί στο 75ο λεπτό ο Καπίνο έκανε μία άστοχη έξοδο και ο Κοραντίνι δεν την άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη, βάζοντας τέλος στο σερί των 65 αγώνων του Παναθηναϊκού χωρίς ήττα στην Λεωφόρο.

ΣΑΒΒΑΤΟ

Ατρόμητος-Λεβαδειακός 3-0 (12’ Ιγκλέσιας, 14’ Λαζαρίδης, 76’ Ναπολεόνι)

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης  2-0 (40’57’ Βίτορ)

Πλατανιάς-Ολυμπιακός 1-4 (2’ Τόρες/66’ Φερνάντες-αυτ, 68’ Μήτρογλου, 73’ Σαβιόλα, 87’ Βάις)