Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

3-1 ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό

Με τρία γκολ σε διάστημα 14 λεπτών, ο Δικέφαλος επωφελήθηκε την κατάρρευση του τριφυλλιού μετά το πέναλτι-εφεύρεση του Αρετόπολου και το νίκησε 3-1!

paok-panathinaikos-toumpa

Στο 28ο λεπτό ο Αρετόπουλος υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Βίτορ από τον Ταυλαρίδη έξω από την περιοχή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπερμπάτοφ, ο οποίος ευστόχησε για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0. Ζαϊρό και Ροντρίγκες συνεργάστηκαν άψογα, ο τελευταίος σούταρε με τον Στιλ να απομακρύνει όμως ο Ταυλαρίδης μπερδεύτηκε και ο παίκτης του ΠΑΟΚ από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

Στο 42΄ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο τέρμα. Ο Τελάντερ έχασε Βίτορ στο προσωπικό μαρκάρισμα, ο Στιλ έκανε κακή έξοδο και ο παίκτης του δικεφάλου δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 3-0.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι είχε και πάλι γρήγορο ρυθμό με φάσεις για τις δύο ομάδες όμως το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει με πέναλτι του Καρέλη.

Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν η Βέροια πήρε σπουδαία νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με σκορ 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ναζλίδης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στην Κομοτηνή, Πανθρακικός και Σκόντα Ξάνθη έμειναν στην ισοπαλία χωρίς γκολ ενώ στα Ιωάννινα, ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 2-1 επί του ΠΑΣ. Ο Μανιάς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 4΄, ο Γιάννου ισοφάρισε στο 39′ και ο ίδιος παίκτης στο 81ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους Αρκάδες.