Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1: Ο Φορτούνης την γκολάρα, ο Μπακασέτας τον τελευταίο λόγο

Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο «Σπύρος Λούης». Μια ψυχωμένη κεφαλιά του Τάσου Μπακασέτα στο 90′ κράτησε όρθια την ΑΕΚ, που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 58′ από ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης από τον Φορτούνη.

Η «κιτρινόμαυρη« καρδιά της ΑΕΚ έμοιαζε να μην έχει τον παραμικρό σφυγμό στο ΟΑΚΑ, έχοντας λυγίσει από τα προβλήματα τραυματισμών που τη χτύπησαν ακόμη και κατά της διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο η… ψυχή της πρωταθλήτριας ήταν αυτή που έδωσε… ελατήρια στα πόδια του Τάσου Μπακασέτα και τον βοήθησε να πάρει παραμάζωμα τους ψηλότερους κεντρικούς αμυντικούς του Ολυμπιακού και να ισοφαρίσει σε 1-1 στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Ένα γκολ που ήρθε ως απάντηση σε ένα γκολ… προσωπική ραψωδία ενός ακόμη εκ των πλέον ταλαντούχων Ελλήνων ποδοσφαιριστών της σύγχρονης γενιάς. Μέχρι το 58ο λεπτό, το ντέρμπι του ΟΑΚΑ θύμιζε… άνοστη σούπα, με τους ποδοσφαιριστές ΑΕΚ και Ολυμπιακού να συναγωνίζονται σε λάθη. Ένα δευτερόλεπτο μαγείας, όμως, ένα σουτ… ζωγραφικός πίνακας, ήταν αρκετά για να αλλάξει ολοκληρωτικά το σενάριο της αναμέτρησης.

Με τον Κώστα Φορτούνη να παίρνει το πινέλο με… το δεξί του πόδι και να μας χαρίζει ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς στον ποδοσφαιρικό καμβά του Ολυμπιακού Σταδίου, οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν να φεύγουν με ένα τεράστιο διπλό από το Μαρούσι, αλλά ο Μπακασέτας είχε διαφορετική άποψη.

Τόσο οι παίκτες του Μαρτίνς, όσο και αυτοί του Ουζουνίδη γνώριζαν εκ των προτέρων ότι ένα ακόμη αποτυχημένο αποτέλεσμα σε παιχνίδι ειδικού βάρους (όπως τα ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος και οι αναμετρήσεις στους ομίλους των ευρωπαϊκών διοργανώσεων) θα βύθιζε τον χαμένο του αγώνα σε μια περίοδο… μίνι εσωστρέφειας.
Το τελικό 1-1, ασφαλώς αφήνει πιο δυσαρεστημένους τους φιλοξενούμενους που κράταγαν στα χέρια τους το τρίποντο, ωστόσο αυτό που φάνηκε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ είναι ότι και οι δύο ομάδες έχουν αρκετά αγωνιστικά ζητούμενα να επιλύσουν στη συνέχεια της σεζόν…