Μπάμπεργκ-Ολυμπιακός 67-65: Έβγαλε τα μάτια του στο φινάλε

Οι ερυθρόλευκοι παρά τις σημαντικές τους απουσίες είχαν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας να προηγηθούν ακόμη και με 10 πόντους (52-62 στο 34′), αλλά στο τελευταία έξι λεπτά δέχθηκαν σερί 15-3 (!!!) – Παρόλα αυτά είχαν την τελευταία επίθεση, όμως τους…έμεινε η μπάλα στα χέρια

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Ολυμπιακός, που κατάφερε να ηττηθεί με 67-65 στην έδρα της Μπάμπεργκ, συνεχίζοντας την αρνητική παράδοση που τον θέλει να μην κερδίζει ποτέ στη Γερμανία!

Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους Γερμανούς μπροστά με 15-14, οι ερυθρόλευκοι με μπροστάρη τον Γουίλτζερ έτρεξαν ένα σερί 4-16 και έφτασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (19-30) και παρόλο που η Μπάμπεργκ μείωσε κάποια στιγμή σε 28-32, έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (32-40).

Η τρίτη περίοδος, δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να έχει απάντηση σε οποιαδήποτε προσπάθεια των Γερμανών να μειώσουν και με συνεχόμενα τρίποντα (στα μέσα της 3ης περιόδου) κράτησαν τη διαφορά (50-58).

Με την έναρξη της δ” περιόδου τίποτα δεν προμήνυε ότι θα άλλαζε, καθώς με καλάθι του Παπαπέτρου στο 34′ οι ερυθρόλευκοι ήταν και πάλι στο +10 (52-62). Εκεί όμως ήρθε η ολική κατάρρευση.

Ράιτ και Ρούμπιτ έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους και στη συνέχεια ο Χάκετ με εκπληκτικές άμυνες και προσωπικά καλάθια έφερε το ματς αρχικά στην ισορροπία (62-62) στο 36’30» και στο 65-62 στο 27′ με τρίποντο του Ράιτ!

Ακολούθησαν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις με τον Χίκμαν να διαμορφώνει το 67-62 στο 38’45» και τον Στρέλνιεκς να κρατά ζωντανό τον Ολυμπιακό με τρίποντο στο 40» πριν το τέλος του αγώνα (67-65). Η Μπάμπεργκ αστόχησε στην τελευταία επίθεση κι ο Ολυμπιακός είχε 10» για να στείλει το ματς στην παράταση ή να νικήσει, ωστόσο ότι κι αν είχε σχεδιάσει ο Σφαιρόπουλος δεν βγήκε ποτέ στο γήπεδο, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να εκτελέσουν σουτ και την Μπάμπεργ να πανηγυρίζει τη νίκη!