Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Champions League, Ατλέτικο Μαδρίτης – Λίβερπουλ: “Μπαμ” και… τέλος από τους “ροχιμπλάνκος”

Ένα γκολ του Σαούλ μόλις στο τέταρτο λεπτό του αγώνα ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη με 1-0 στην Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Λίβερπουλ για το πρώτο παιχνίδι των “16” του Champions League.

Οι γηπεδούχοι “αιφνιδίασαν” τους πρωταθλητές Ευρώπης με το γρήγορο γκολ και στη συνέχεια έπαιξαν… ποδόσφαιρο Σιμεόνε, “κλειδώνοντας” την ομάδα του Κλοπ με τρομερή άμυνα, εξασφαλίζοντας προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Αγγλία.

Οι “κόκκινοι” προσπάθησαν πάντως να αντιδράσουν, έχασαν τεράστια ευκαιρία σε σουτ του Χέντερσον και έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα με τον Σαλάχ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Τη φάση του αγώνα πάντως δημιούργησε ο Μοράτα στο πρώτο ημίχρονο, όταν δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον, μετά από φοβερή ενέργεια μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο.