Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Προμηθέα

Ο Ολυμπιακός έκλεισε όπως αναμενόταν με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Basket League σε ό,τι αφορά το 2016 αφού νίκησε τον Προμηθέα Πατρών με 90-63. Οι Πειραιώτες φρόντισαν να είναι σοβαροί στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης (ειδικά στην άμυνα) και έτσι δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου (χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού) άντεξε μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» στην δεύτερη περίοδο έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ με τους Λοτζέσκι και Γιανγκ να σκοράρουν με συνέπεια κι έτσι η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο 53-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρά τις συνεχείς αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσε τον καλό του ρυθμό και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στο double score (62-31, 25’). Η συντήρηση δυνάμεων συνεχίστηκε μέχρι τέλους, οι βασικοί κάθονταν στον πάγκο και σκέφτονταν τη Φενέρμπαχτσε ενώ οι Τολιόπουλος και Αθηναίου έπαιρναν σημαντικό χρόνο συμμετοχής ώστε να δείξουν και αυτοί την ποιότητα τους. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να επικρατούν με 90-63 και να αποθεώνονται από τους πολλούς μικρούς φίλους τους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.