Εκπληκτική η Μαρία Σάκκαρη κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας της!

Με φοβερή εμφάνιση και ανατροπή η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε στο Ραμπάτ τον 1ο τίτλο της καριέρας της.

Η Ελληνίδα τενίστρια θριάμβευσε στο Morocco Open και με ανατροπή κόντρα στην Κόντα έφτασε στη νίκη και στην κορυφή!

Η 23χρόνη αν και έχανε με 2-6 στο 1ο σετ επικράτησε με 6-4 και 6-1 και κατέκτησε την κούπα!

Στο 1ο σετ η Σάκκαρη ήταν αγνώριστη. Έχασε το πρώτο της σετ στο τουρνουά και δεν μπόρεσε ν” αντισταθεί στην Κόντα.

Η Βρετανίδα αν και η Σάκκαρη έκανε το 1-0 προηγήθηκε με 1-2 με μπρέικ και με 1-3 στη συνέχεια έχοντας 2 άσους στο 4ο γκέιμ.

Η Κόντα με μπρέικ φτάνει στο 1-4 και εν συνεχεία στο 1-5 και η Μαρία αντιδρά κερδίζοντας καθαρά το 7ο γκέιμ για το 2-5.

Εύκολα όμως η αντίπαλος της έφτασε στο 2-6!

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε καλύτερα και έκανε το 1-0 και το 2-1 με άσο! Η Κόντα όμως αντέδρασε ισοφάρισε σε 2-2 και με νέο μπρέικ έφτασε στο 2-3!

Η Βρετανίδα με δυσκολία φτάνει στο 2-4 και η Σάκκαρη μειώνει σε 3-4. Στο 8ο γκέιμ που κράτησε έναν … αιώνα η Σάκκαρη κάνει το πρώτο της μπρέικ και ισοφαρίζει σε 4-4. Η Σάκκαρη κερδίζει 2ο συνεχόμενο γκέιμ και παίρνει προβάδισμα με 5-4!

Αν και στο 10ο γκέιμ χάνει με 40-0 η Σάκκαρη επιστρέφει και κερδίζει με τεράστια εμφάνιση με 6-4 το 2ο σετ!

Στο 3ο σετ οι δυο παίκτριες πήραν από ένα γκέιμ (1-1) με την Σάκκαρη να ανοίγει το σκορ. Η Μαρία πήρε … κεφάλι με 2-1 στο σετ και με μπρέικ έφτασε στο 3-1 και εν συνεχεία σε 4-1. Με φανταστικό παιχνίδι η Σάκκαρη φτάνει στο 5-1 με μπρέικ έχοντας την ψυχολογία στα ύψη!

Η Σάκκαρη κερδίζει με 6-1 και φτάνει στην πρώτη της κούπα.