Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ λίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι, θριάμβευσαν με 3-0, επί του Παναθηναϊκού, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ, σε 45 μόλις λεπτά.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και πήρε προβάδισμα τριών γκολ.

Το σκορ, άνοιξε στο 21 ο Μποτία, με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ενώ στο 26, ο Ελιονούσι, πρόλαβε τον Στιλ και τελείωσε υποδειγματικά, μια εξαιρετική αντεπίθεση.

Το 3-0, έγινε με κεφαλιά του Ιντέγε, ύστερα από εκτέλεση φάουλ και πάλι του Φορτούνη στο 44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός, έδωσε χώρο και έψαχνε με αντεπιθέσεις, ακόμα ένα γκολ.

Οι πράσινοι, προσπάθησαν να μειώσουν, δεν δημιούργησαν μεγάλες φάσεις, ωστόσο στο 61 ο Λεντέσμα, αστόχησε σε ανύπαρκτο πέναλτι, που καταλόγισε ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, σε μαρκάρισμα του Μποτία, πάνω στον Βιγιαφάνιες.

Από αυτό το σημείο και μετά , δεν σημειώθηκε κάποια φάση και το ματς έληξε, με τους Πειραιώτες, να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη, που τους φέρνει στο +7, από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.