Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Euroleague, Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-84: «Εκτόξευση» με Πιτίνο και Καλάθη βγαλμένο από το… NBA!

Πολύ δύσκολο έργο έχει ο Παναθηναϊκός στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Euroleague. Οι «πράσινοι» υποδέχονται την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη, στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο της ομάδας.

Αν και τα πρώτα δείγματα είναι θετικά, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να δείχνουν να παίζουν πιο μοντέρνο μπάσκετ, με διαρκή κίνηση χωρίς την μπάλα, οι Μοσχοβίτες έχουν ήδη διαφορά επτά πόντων στο α” δεκάλεπτο, που έκλεισε με σκορ 26-19 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Εμφανώς πιο βελτιωμένος ο ΠΑΟ στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά ακόμα και στον ένα πόντο (34-35), με τον Ιωάννη Παπαέτρου να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να κάνει τη διαφορά στην επίθεση, σκοράροντας οκτώ γρήγορους πόντους. Αλλά οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί. Με μία «έκρηξη» του Νικ Καλάθη και του Λεκαβίτσιους, πέρασαν μπροστά στο σκορ με διαφορά δέκα πόντων (48-38), η οποία «σκαρφάλωσε» και στους 11 (53-42), με τρίποντο του Τόμας και δίποντο του Παπαπέτρου, για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 55-44.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πέτυχε νταμπλ-σκορ (36-18) επί της ΤΣΣΚΑ!

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο α” 20λεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος και στην τρίτη περίοδο. Οι άμυνες ωστόσο «έσφιξαν» πολύ και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα τα καλάθια να έρχονται με… κόπο και ιδρώτα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-62 υπέρ του «τριφυλλιού» και τον Παπαπέτρου με 17 πόντους να ισοφαρίζει από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση το ατομικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, που είχε από αγώνα του Ολυμπιακού με την Εφές.

Με ένα πολύ γρήγορο 0-8 μπήκε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, μειώνοντας τη διαφορά μόλις στους δύο πόντους και επανεκκινώντας, στην ουσία, το ματς από την αρχή… Ο Νικ Καλάθης ωστόσο έδωσε λύση στην ομάδα του με τρίποντο-«ανάσα», που έφερε τη διαφορά στους έξι (76-70).

Από κει και μετά, το… ποτάμι δεν γύρισε πίσω. Οιστρηλατούμενος από τον απίστευτο αρχηγό του, που έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ, και βρίσκοντας λύσεις ακόμα και από τον… ξεχασμένο Λάσμε, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν κινδύνεψε, αλλά έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 17 πόντους (94-77), παίζοντας κατά διαστήματα… σκυλίσια άμυνα.

Το μόνο που κατάφερε η ΤΣΣΚΑ ήταν να μειώσει στο τελικό 96-84.