Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

«Γκέλα» ξανά για την Τσέλσι (1-1) με τη Λέστερ

Γκρίνια και… μουρμούρα με το καλημέρα και όχι άδικα στην Τσέλσι, αφού ο Φρανκ Λάμπαρντ που ανέλαβε μετά βαΐων και κλάδων δεν έχει καταφέρει να χαρίσει νίκη στην ομάδα του στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Και αν το 4-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πρεμιέρα ήταν βαρύ, το γεγονός ότι δεν μπόρεσε η ομάδα του να πάρει νίκη στην έδρα της απέναντι στη Λέστερ, είναι ακόμα χειρότερο.

Οι «μπλε» παρά το γεγονός ότι ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο, έπαθαν καθίζηση στην επανάληψη και έδωσαν την ευκαιρία στη Λέστερ να φύγει με το 1-1 και το βαθμό στις αποσκευές από το Λονδίνο.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Τσέλσι, που μόλις στο 7ο λεπτό βρήκε δίχτυα, όταν ο Μάουντ πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα στην άμυνα των «αλεπούδων» και εκτέλεσε τον Σμάιχελ για το 1-0.

Το γκολ, έλυσε τα πόδια των «μπλε» που είχαν την ευκαιρία στο 26’ να κάνουν δύο τα τέρματα τους, όταν ο Ζιρού έβγαλε με τακούνι στον Καντέ, αλλά ο Φουχς ήταν εκεί για να σώσει την ομάδα του.

Ωστόσο, η Τσέλσι, έμεινε απλά στο καλό ξεκίνημα και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Μόγιες να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να αποκτήσει τον έλεγχο του ματς, κάτι που φαινόταν όσο περνούσε ο χρόνος στο παιχνίδι.

Στο 50ο λεπτό ο Μάντισον έχασε σπουδαία ευκαιρία, αφού αν και πέρασε τον Κέπα, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθεια για το τέρμα της ισοφάρισης. Αυτό ήρθε για τη Λέστερ στο 66’ με τον Ν’ Ντιντί να νικάει τους πάντες στην άμυνα της Τσέλσι μετά από κόρνερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις, στο 73’ με τον Μάντισον και στο 77’ με τον Βάρντι, η ομάδα του Μόγιες έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Λονδρέζων, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο δεύτερο γκολ που θα της χάριζε το «διπλό»