Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

GP Ρωσίας: Εύκολη νίκη Rosberg!

Ο Nico Rosberg νίκησε και στο Sochi και μάλιστα με grand chelem! Το «4 στα 4» στη σεζόν ο Γερμανός πιλότος, στη δεύτερη θέση ο Lewis Hamilton.

Rosberg

Με το πρώτο grand chelem της καριέρας του ο Nico Rosberg φεύγει νικητής και από το Sochi της Ρωσίας και είναι πλέον πασιφανές πως αυτή τη στιγμή είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Πρωταθλήματος της Formula 1.

Ο Γερμανός πιλότος της Mercedes έχει νικήσει και τους τέσσερις αγώνες που έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα, ενώ αισίως έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες αν συνυπολογίσουμε και τις τρεις που πέτυχε στους τελευταίους αγώνες του 2015.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Επτά σερί νίκες ή περισσότερες έχουν πετύχει μόλις τρεις πιλότοι στην ιστορία του σπορ: o Alberto Ascari (7), o Michael Schumacher (7) και ο Sebastian Vettel.

Στο Sochi ο Rosberg έκανε άλλον έναν άψογο αγώνα, μένοντας μακριά από τις… κακοτοπιές και φτάνοντας σε μια άνετη νίκη, χωρίς να χάσει σε κανένα σημείο την πρωτοπορία.

Στη δεύτερη θέση κάνοντας εξαιρετικό αγώνα αλλά έχοντας και πάλι κάποια προβλήματα με το μονοθέσιό του, τερμάτισε ο Lewis Hamilton. O Βρετανός που ξεκίνησε από την 5η σειρά του γκριντ (10ος), κατάφερε μέχρι τον 19ο γύρο να καλύψει το χαμένο έδαφος και περνώντας τον Bottas να βρεθεί δεύτερος, πίσω από τον ομόσταβλό του.

Προσπάθησε από τον 30ο γύρο και έπειτα να επιτεθεί και να μειώσει τη διαφορά που τον χώριζε από τον Rosberg, ωστόσο παρουσιάστηκε πρόβλημα με την πίεση νερού με αποτέλεσμα να μειώσει το ρυθμό του και να μην συνεχίσει την προσπάθειά του.

Για τη Mercedes, αυτό ήταν το δεύτερο 1-2 για φέτος, μετά από αυτό στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς, στο Albert Park της Μελβούρνης.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Kimi Raikkonen με τη μοναδική Ferrari που τερμάτισε. Ήταν ένας απογοητευτικός αγώνας για τη Scuderia καθώς πέραν του γεγονότος ότι δεν ήταν ανταγωνιστική, είδε τον Sebastian Vettel να τίθεται εκτός αγώνα λίγα μόλις μέτρα μετά την εκκίνηση, εξαιτίας του απρόσεκτου Daniil Kvyat.

Κι αν οι φωνές του Γερμανού τέσσερις φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή για την επιθετική οδήγηση του Ρώσου στην Κίνα δεν ήταν δικαιολογημένες, στο Sochi έχει το δίκιο με το μέρος του, καθώς δύο φορές ο νεαρός πιλότος της Red Bull τον χτύπησε από πίσω, στη στροφή 2 και στη στροφή 3, με τη δεύτερη μάλιστα να αποδεικνύεται και καταστροφική για τον Γερμανό που κατέληξε στον τοίχο, εκνευρισμένος. Αργότερα, επισκέφθηκε τα pits της Red Bull για να μιλήσει στον επικεφαλής της ομάδας Christian Horner…

Γι’ αυτό το περιστατικό, αλλά και για επαφές που έγιναν στις πιο πίσω θέσεις στο ίδιο σημείο, χρειάστηκε να μπει αυτοκίνητο ασφαλείας στην πίστα για να απομακρυνθούν τα συντρίμμια των μονοθεσίων που βρίσκονταν στην άσφαλτο.

Ο Ρώσος, που κρίθηκε από τους αγωνοδίκες υπεύθυνος για το ατύχημα, τιμωρήθηκε με ποινή stop and go 10 δευτερολέπτων, αλλά και τρεις βαθμούς ποινής στην αγωνιστική του άδεια, φτάνοντας έτσι τους πέντε συνολικά. Βάσει κανονισμών όποιο πιλότος φτάσει τους 12 βαθμούς ποινής αποκλείεται αυτόματα από τον επόμενο αγώνα. Μετά το τέλος του αγώνα ο Kvyat ζήτησε συγνώμη για το… χάος που προκάλεσε.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Bottas με την Williams, που ξεκίνησε καλά, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει την δεύτερη θέση στην οποία βρέθηκε στην αρχή του αγώνα.

Ακολούθησε ο ομόσταβλός του, Felipe Massa, ενώ στην έκτη θέση τερμάτισε ο Fernando Alonso με τη McLaren ο οποίος δέχθηκε γύρο από τον νικητή. Ο Kevin Magnussen χάρισε στη Renault τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό Πρωτάθλημα, με τον Romain Grosjean να φέρνει ξανά τη Haas σε βαθμολογούμενη θέση μετά το διάλειμμα της Κίνας. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Sergio Perez και ο Jenson Button.

Απογοητευτική η εμφάνιση της Red Bull με τον Kvyat να τερματίζει 15ος και τον Ricciardo, που είχε επαφή με τον Vettel, μετά το χτύπημα που δέχθηκε η Ferrari του Γερμανού από το μονοθέσιο του Ρώσου, να είναι 11ος. Η επιλογή της ομάδας να τοποθετήσει τη μέση γόμα στα μονοθέσια όταν το αυτοκίνητο ασφαλείας ήταν μέσα στην πίστα, δεν απέδωσε καρπούς, καθώς και οι δύο χρειάστηκε να επισκεφθούν κι άλλη φορά τα pits για αλλαγή ελαστικών.

Ο 5ος αγώνας της χρονιάς και πρώτος επί ευρωπαϊκού εδάφους είναι αυτός της Catalunya, στις 15 του μηνός.