H Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες με εκτελεστή τον Αγουέρο

Οι πρωταθλητές κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν στο 15’, με τον Αγουέρο να εκτελεί από το ύψος του πέναλτι σε μια φάση που ξεκίνησε από γύρισμα του Ζιντσένκο και ακολούθησε… στραβοκλωτσιά του Ντε Μπρόινε.

Οι «πολίτες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 43’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Στέρλινγκ να μπαίνει με την… μπάλα στα δίχτυα μετά από κάθετη πάσα του Νταβίντ Σίλβα.

Οι γηπεδούχοι πάντως επανήλθαν και μείωσαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45’+3’) με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χάρι Γουίλσον.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες, με τη Σίτι να απειλεί στο 51’ με τον Στέρλινγκ και την Μπόρνμουθ να φτάνει κοντά στο 2-2, με τον Κάλουμ Γουίλσον στο 53’.

Στο 64’, ο Αγουέρο σφράγισε τη νίκη της ομάδας του αφού διαμόρφωσε το 1-3. Ο Νταβίντ Σίλβα μπήκε στην περιοχή, αλλά κόπηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς, με την μπάλα να φτάνει στον Αργεντινό, που εκτέλεσε από κοντά τον Ραμσντέιλ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Γκουαρδιόλα κατέβασαν στροφές και ήλεγξαν την κατάσταση χωρίς να απειληθούν σημαντικά.

Κάπως έτσι η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στο διπλό (1-3) και επανήλθε άμεσα στις νίκες για να διευρύνει το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (16-1-0)!