Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Οι γνωστές… εγγυήσεις: Άμυνα και Σπανούλης (76-64 τη Λαμποράλ)

Ένας Ολυμπιακός… 4Χ4 στο δεύτερο ημίχρονο, όχι απλώς «έσβησε» το κάτω του μετρίου πρώτο του ημίχρονο, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με καλή διαφορά της Λαμποράλ Κούτσα, χάρη στο τελικό 76-64.

137818xlargeΜε τον αρχηγό, Βασίλη Σπανούλη, να δίνει για άλλη μία φορά το «σύνθημα», και την άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου να «σπάει κόκκαλα», εξασφαλίστηκε το τελικό αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικά γεγονότα για τους δύο ισχυρισμούς, οι 15 πόντοι του «Kill Bill» στην τρίτη περίοδο που έφεραν μπροστά την ομάδα του, και τα μόλις δύο εύστοχα σουτ εντός παιδιάς των Βάσκων στην τελευταία περίοδο. Με αυτόν τον τρόπο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, και θα ταξιδέψουν πια στη… δική τους Πόλη για να εδραιώσουν την κυριαρχία τους στον όμιλο, αναφορικά με το πλεονέκτημα έδρας, κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Ο Σπανούλης ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, με 27 πόντους και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Οθέλο Χάντερ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για το σύνολο του Ίμπον Ναβάρο, Άνταμς και Σενγκέλια ξεχώρισαν, με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ
Η Λαμποράλ μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να επιβάλει το δικό της γρήγορο ρυθμό, κάτι που αρχικά της έδωσε το προβάδισμα με 3-9, χάρη στο σκορ των Κοζέρ, Σενγκέλια και Σαν Εμετέριο, ενώ την ίδια ώρα αμυντικά ο Μπέγκιτς έπαιζε το ρόλο του «σκιάχτρου» αμυντικά, παίρνοντας ενέργειες στην απέναντι πλευρά. Η αντίδραση των γηπεδούχων, όμως, έφερε ένα σερί 7-0, με το οποίο προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10-9, κυρίως με τη συνεισφορά των Σπανούλη, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ. Αυτό ήταν προϊόν της βελτιωμένης τους άμυνας, και δη στο «ένας εναντίον ενός», με την συνύπαρξη των Ντάρντεν, Κατσίβελη, αλλά δεν μπορούσαν να την εκμεταλλευτούν, καθώς οι παίκτες του Ναβάρο γρήγορα ξαναπήραν την πρωτοκαθεδρία, διατηρώντας τη μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη στην πρόσθεση των Τιλί, Μπέρτανς, Τζέιμς στο σκορ (17-18).

Με τους Τζέιμς, Άνταμς να ξεκινούν «φουριόζοι» στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε στα πρώτα τρία της λεπτά στους επτά πόντους (19-26), με τον Ολυμπιακό να έχει πολλές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και να μην έχει εκμεταλλευτεί ακόμη την καλή του αμυντική συμπεριφορά. Η κατάσταση αυτή συνεχιζόταν να υφίσταται, με το επιθετικό ταλέντο της Λαμποράλ να φαίνεται σε εκείνο το σημείο και να φέρνει το +8 (23-31), με πρωταγωνιστή τον Τιλί, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, ιδίως πίσω τη γραμμή των 6.75 (0/6 τρίποντα) και διαρκώς δίχως υπομονή. Αμέσως μετά, η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό (25-35), με βολές του Άιβερσον, ενώ το πρώτο τρίποντο της βραδιάς για τους «ερυθρολεύκους», ήρθε 45 δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου (Πέτγουεϊ), για το 28-35, με τα σουτ εντός παιδιάς να είναι εκείνη τη στιγμή σε ποσοστό 29%. Το σκορ του εικοσαλέπτου συμπληρώθηκε χάρη στη συνέχιση της καλά διαβασμένης άμυνας των Βάσκων κι ένα καλάθι του Άνταμς (28-37).

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στην επανάληψη, μειώνοντας στους έξι πόντους (35-41), χάρη στην πιο σκληρή του άμυνα και μερικές λύσεις που βρήκε, με τον Σπανούλη δημιουργό ή εκτελεστή, όμως η Λαμποράλ με 4-0 σερί έφερε ξανά τη διαφορά στους δέκα. Ο αρχηγός, όμως, επέμεινε και με προσωπικό του τρίποντο μείωσε στους επτά, για να κάνει ο Ντάρντεν το 40-45 και το σύνολο του Σφαιρόπουλου να δείχνει να μπορεί να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ήταν, επιπλέον, πιο εύστοχοι, και δη από την περιφέρεια (66% σε επτά λεπτά τα εντός παιδιάς). Ο Σπανούλης συνέχισε στο… δικό του ρυθμό (πέτυχε συνολικά 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο), με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο τη διαφορά (50-51), στο 28’. Αμέσως μετά, σέρβιρε και στον Χάντερ το καλάθι που έφερε μετά από ώρα τον Ολυμπιακό μπροστά (52-51), με το σκορ να παραμένει στο δικό του μέρος στο τέλος της περιόδου (54-53).

Ο Σπανούλης βγήκε και αυτός που… ανέλαβε στο σκοράρισμα ήταν ο Λοτζέσκι, προεξάρχοντος του οποίου η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (62-53), εννέα λεπτά πριν το τέλος, και όλα άρχισαν να μοιάζουν να απλοποιούνται. Και όντως, ίσχυσε κάτι τέτοιο, με Χάντερ και Σπανούλη να «εκτοξεύουν» το προβάδισμα στο +14 (67-53), με τη Λαμποράλ να σκοράρει πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο, 4:32” πριν το φινάλε! Όλα, έπειτα, αποδείχθηκαν μεν τυπική διαδικασία, με το πάθος και την ενέργεια από πλευράς Ολυμπιακού να υφίσταται μέχρι το τέλος, με πρώτο και καλύτερο τον αρχηγό του, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε εξερχόμενος του γηπέδου.

Δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Χάντερ 14 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντάνστον 7 (7 ριμπάουντ), Σπανούλης 27 (6/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ), Σλούκας 2 (4 ασίστ), Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης, Ντάρντεν 5 (1), Λοτζέσκι 5 (1).
Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 12 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζέιμς 4, Άιβερσον 6 (8 ριμπάουντ), Κοζέρ 3, Σενγκέλια 10, Τιλί 6, Μπέγκιτς 8 (9 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 4, Χάνσμπρο 5 (1), Μπέρτανς 6 (2/7 τρίποντα).

Πηγή: basketblog.gr