Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Λεγκανές-Μπαρτσελόνα 1-2

Η Μπαρτσελόνα είχε να πετύχει «διπλό» στη La Liga από τις 19 Οκτωβρίου και το ματς με την Εϊμπάρ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα της αναμέτρησης με την Λεγανές και επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της «ουραγού».

Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους αγωνίστηκε βασικός ο Σιόβας, άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Ελ Νεσίρι, βάζοντας δύσκολα στους «Μπλαουγκράνα».

Οι φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα ανέλαβαν τα ηνία, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν «καθαρές» ευκαιρίες, με το ημίχρονο να τελειώνει 1-0.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να ισοφαρίσει και αφού ο Πικέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 47′, ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Σουάρες (ασίστ Μέσι).

Ο Βαλβέρδε πέρασε στο ματς τους Ράκιτιτς-Βιδάλ, η Μπαρτσελόνα έγινε πιο επιθετική και τελικά βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον Χιλιανό, ύστερα από υπόδειξη VAR.

Το τελικό 2-1 έστειλε τους Καταλανούς στην κορυφή, στο +3 από την Ρεάλ Μαδρίτης, που υποδέχεται σήμερα την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Λεγανές: Κουελάρ, Σίλβα, Σιόβας, Ομερούο, Μπουστίνζα, Ροσάλες, Πέρες, Ρόκουε, Όσκαρ, Μπρέιθγουεϊκ, Εν-Νεσίρι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Βαγκέ, Πικέ, Ουμτιτί, Φίρπο, Ντε Γιόνγκ, Μπούσκετς, Ντεμπελέ, Μέσι, Γκριεζμάν, Σουάρες