Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νίκη και στο ντέρμπι η Μπάγερν (1-0 τη Λεβερκούζεν)- φουλ για τον τίτλο στη Γερμανία…

Η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι της αγωνιστικής επικρατώντας με 1-0 τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Μόναχο με τον Φρανκ Ριμπερί να σημειώνει το 100ό του γκολ με τους Βαυαρούς!

pegasus_LARGE_t_1041_106431222Ο βραχύσωμος Γάλλος μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα στο 51ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στη Μπάγερν, η οποία διατηρήθηκε στο +7 από την 2η Βόλφσμπουργκ.

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Σάλκε επί της Στουτγκάρδης έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσούπο-Μότινγκ που σημείωσε τρία τέρματα (1′, 21′, 61′) στο 4-0 των «βασιλικών μπλε»!

Το άλλο γκολ, με το οποίο έγινε το 0-2, το έβαλε ο Μαξ Μάιερ στο 10ο λεπτό. Μ” αυτό το «τρίποντο» η Σάλκε ισοβαθμεί στην 4η θέση με τις Λεβερκούζεν, Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ.

Η Βόλφσμπουργκ διατηρήθηκε στη 2η θέση, καθώς νίκησε με 3-1 εκτός έδρας το Ανόβερο κι έφτασε στους 29 βαθμούς, παραμένοντας στο +5 από την 3η Αουγκσμπουργκ.

Οι «Λύκοι» προηγήθηκαν στο 4′ με τον Ντε Μπρούιν, το Ανόβερο ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Χοσελού, όμως στο 69′ ο Ντοστ και στο 85′ ο Αρνολντ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλο διπλό με ανατροπή πανηγύρισε και η Αουγκσμπουργκ στη Κολονία με 2-1 και βρέθηκε μόνη στην 3η θέση! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον Ούγια, όμως η Αυγκσμπουργκ πήρε το «τρίποντο» με γκολ των Τζούρτζιτς στο 53′ και Εσβάιν στο τελευταίο λεπτό!

Σ” ένα χορταστικό ματς, η Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ νίκησε 3-2 την Χέρτα και μπήκε «σφήνα» στην 4άδα, ενώ η Πάντερμπορν έσωσε τον βαθμό στο παρά ένα με τον Κατσούνγκα να ισοφαρίζει σε 1-1 την Φράιμπουργκ που είχε προηγηθεί στο 18′ με το πέναλτι του Νταρίντα.