Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη και τελικό για τον Ολυμπιακό

Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη και πάει για το… ριπίτ ο Ολυμπιακός!

Με χαρακτηριστική άνεση οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο «Αλεξάνδρειο» και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου (Κυριακή 19/3 – 18:00), όπου θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά στην προσπάθεια να διατηρήσουν τον τίτλο στην κατοχή τους.

Τσούπκοβιτς και Άθος Κόστα ξεχώρισαν για τους ερυθρόλευκους, ενώ για τον ΠΑΟΚ οι Σαφράνοβιτς και Στάροβιτς έκαναν τη διαφορά. Η ατυχία, πάντως, χτύπησε την πόρτα και στις δύο ομάδες στο τρίτο σετ, αφού ο ΠΑΟΚ έχασε τον Πάτκοβιτς με ελαφρύ διάστρεμμα, ενώ λίγο αργότερα ο Σουλτανόπουλος αποχώρησε για τον Ολυμπιακό με πρόβλημα στη μέση.

Με ελαφρύ προβάδισμα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς, που έφτασε στο +5 στο 10-5. Ένα επιμέρους 6-1 με πρωταγωνιστές του Στάροβιτς και Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 11-11, με τους ερυθρόλευκους να ανεβάζουν ξανά στροφές μετά το 15-14 και να φτάνει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, από κει και πέρα, στο 25-22 και το 1-0 σετ.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει το ελαφρύ προβάδισμα, αυτή τη φορά, ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 9-9, όμως αρκετά λάθη και οι Στάροβιτς, Τακουρίδης και Τερζής κράτησαν τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, που μετέτρεψε σε +4 ο Ντάντε (13-17). Αγκάμεζ, και Κοκκινάκης μείωσαν στον πόντο, ενώ ένα λάθος του Στάροβιτς έκανε το 18-18. Μικρό σερί του ΠΑΟΚ τον έφερε ξανά στο +3 (18-21), ενώ Τακουρίδης και Στάροβιτς πήραν σημαντικούς πόντους για το 21-23. Ο Αγκάμεζ κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό με έξυπνο μπλοκ άουτ που μείωσε στον πόντο (22-23), όμως ένα δικό του χαμένο σερβίς έδωσε στον ΠΑΟΚ το σετ μπολ, που τελείωσε ο Σαφράνοβιτς με 25-23.

Άσχημα ξεκίνησε το τρίτο σετ για τον ΠΑΟΚ αφού έχασε τον Πέτκοβιτς, ο οποίος –σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις- έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα. Το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» διατηρήθηκε σταθερά και έφτασε μέχρι το +4 (12-8) και διατηρήθηκε στο 13-9 μετά από αίτημα για βίντεο ρέφερι που ζήτησε ο Ολυμπιακός και δικαιώθηκε, όταν δόθηκε άουτ του Άθος Κόστα, ενώ είχε προηγηθεί υπέρβαση του Τακουρίδη. Μια δική του επίθεση και σερί λάθη του Ολυμπιακού έκαναν το 16-13, με Σαφράνοβιτς, και Παντακίδη να πρωταγωνιστούν στο σερί του ΠΑΟΚ που μείωσε σε 17-16. Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, με τον Στεφάνου να αποχωρεί υποβασταζόμενος λόγω προβλήματος στην μέση. Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στο +3 (20-17) με μπλοκ του Κόστα και επίθεση Αγκάμεζ, ο οποίος πρωταγωνίστησε στην επιθετική δραστηριότητα που οδήγησε στο 25-20 και το 2-1 σετ υπέρ του Ολυμπιακού. Τσούπκοβιτς και Άθος Κόστα το… πήραν πάνω τους στο τέταρτο σετ για τον Ολυμπιακό, με τον ΠΑΟΚ να μένει ανταγωνιστικός μέχρι το 7-5. Ένα σερί πέντε πόντων του Ολυμπιακού τον έφερε στο +7 (12-5) και του έδωσε την ώθηση να κάνει άνετα το 25-16 και να πάρει την πρόκριση με 3-1 σετ.