Παναθηναϊκός-Μάλαγα 82-71: Με «βομβαρδισμό» τριπόντων έμεινε απόρθητο το ΟΑΚΑ!

Αν και τα βρήκαν… σκούρα από τους Ισπανούς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, οι «πράσινοι» έφτασαν στην πέμπτη σερί νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα

Ούτε η Μάλαγα στάθηκε ικανή για να «ρίξει» το… κάστρο του ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να τα βρήκε… σκούρα, μπορεί να δεινοπάθησε μέχρι να βρει το momentum ωστόσο η νίκη είναι αυτή που μετράει! Οι «πράσινοι» έγραψαν τη δική τους… ραψωδία έξω από τα 6.75 μέτρα στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να σημειώσουν την 5η σερί νίκη τους στην διοργάνωση κόντρα στη Μάλαγα (82-71) και να φτάσουν στο 7-3!

Οι Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθης ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν καθ” όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ οι Κέι Σι Ρίβερς και Νίκος Παππάς είχαν πάρει τα… όπλα τους στην τελευταία περίοδο ρίχνοντας την χαριστική βολή στην αξιόμαχη -αν μη τι άλλο- Ουνικάχα! Συγκεκριμένα άρχισαν να «πυροβολούν» από παντού, αφήνοντας πίσω τους τα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα τα οποία δεν ήταν και τα… καλύτερα της σεζόν. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα επιμέρους 28-17! Σε αυτό το διάστημα είχε 7/15 τρίποντα, ενώ σε όλο το προηγούμενο ματς 6/16!

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα η Μάλαγα ξέφυγε και με επτά πόντους διαφορά (41-34) ωστόσο ο Νικ Καλάθης, πήρε τα… πάνω του και με προσωπικές ενέργειες οδήγησε τους «πράσινους» σε ένα σερί 10-0 με το οποίο πήραν προβάδισμα με 44-41. Και πάλι. Αν και όλα έδειχναν ότι το momentum θα πήγαινε στην ελληνική ομάδα και θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις συγκυρίες, οι παίκτες του Πλάθα παρέμειναν ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να ξαναφέρουν το ματς στα μέτρα τους και να… υπνωτίσουν εκ νέου τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο.

Ήταν ολοφάνερο ότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς πολύ νωθρά, χωρίς νεύρο και ενέργεια με αποτέλεσμα να τον… κοιμίσει ο ρυθμός της Μάλαγα που θέλησε -και κατάφερε- να φέρει το ματς στα μέτρα της. Οι «πράσινοι» παρασύρθηκαν από την νευρικότητά τους, με αποτέλεσμα να είναι άστοχοι στα περιφερειακά σουτ και να έχουν μόνο ελάχιστα ξεσπάσματα και αυτά χαρη στις συνεργασίες των Καλάθη-Γκιστ, οι οποίες και έκλεψαν την παράσταση στο πρώτο μισό του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι τρεις φορές ο Αμερικανός φόργουορντ «κάρφωσε» ύστερα από alley-oop, όντας και η μοναδική -ουσιαστικά- απειλή για το καλάθι της Ουνικάχα.

Συγκεκριμένα είχε 12 πόντους με 6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 21 το PIR σε αυτό το διάστημα. Βοήθειες στην επίθεση πρόσφερε και ο Ρίβερς ωστόσο με 3/11 τρίποντα έλειπε το περιφερειακό σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Η Μάλαγα προσπάθησε να «χτυπήσει» μέσα από το καλάθι, πότε με τον Όγκουστιν και πότε με τους Μούσλι και Σουάρεθ. Μπορεί αμυντικά να έβγαλε εκτός… αγώνα τον Νεμάνια Νέντοβιτς ωστόσο η ισπανική ομάδα βρήκε λύσεις και από τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος ήταν το… κρυφό χαρτί του Πλάθα. Έτσι μπόρεσε να επιστρέψει δύο φορές η Μάλαγα, τόσο όταν πίσω στο σκορ με 15-9 όσο και όταν ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στο 24-18 στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός πήρε… φωτιά στην τελευταία περίοδο έχοντας 7/15 τρίποντα με αποτέλεσμα να μην δώσει κανένα περιθώριο στην Μάλαγα για να αντιδράσει.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Νικ Καλάθης και Τζέιμς Γκιστ ήταν όλα τα λεφτά του Παναθηναϊκού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας αμφότεροι double doube. Ο διεθνής γκαρντ μέτρησε 16 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Αμερικανός 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Όμως ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνος που έσπρωξε τον Παναθηναϊκό στην τελευταία περίοδο και ειδικά τη στιγμή που έγινε το σερί 11-0 με το οποίο άνοιξε ο δρόμος για την τελική επικράτηση.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τζεφ Μπρουκς ήταν σε… άλλο γήπεδο, αφού έμεινε στο «μηδέν» έχοντας 0/7 σουτ εντός παιδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η αποβολή του Σουάρεθ στο 33′ ουσιαστικά άνοιξε και τον δρόμο για τον Παναθηναϊκό, αφού πραγματοποίησε ένα σερί 11-0 και μπόρεσε να προηγηθεί με 68-58, να πάρει το momentum και να καθαρίσει το παιχνίδι παρά τις προσπάθειες της Ουνικάχα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κέι Σι Ρίβερς μπορεί να ήταν άφαντος σε όλο το ματς, αλλά στην τελευταία περίοδο πήρε… φωτιά και έδωσε το απαραίτητο σπρώξιμο στον Παναθηναϊκό για την τελική επικράτηση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φάσεις θα λέγαμε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αφού ο Νικ Καλάθης συνεργάστηκε για άλλη μια φορά άψογα με τον Τζέιμς Γκιστ! Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού «σέρβιρε» τρεις alley oop πάσες στον Αμερικανό, ο οποίος «τελείωσε» τις φάσεις με ισάριθμα καρφώματα, από τα οποία το ένα ήταν καλύτερο του άλλου!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το νωθρό πρόσωπο που έδειξε για 30 λεπτά, αλλά και το 47% στα δίποντα, ενώ η Μάλαγα τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71.