Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Τούμπα-ρε το ματς και έγινε φαβορί ο “Δικέφαλος του Βορρά”!

Μετά από ένα “τρελό” παιχνίδι στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με ανατροπή, 3-2 του Ολυμπιακού στα ημιτελικά και έκανε το πρώτο “βήμα” για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι νταμπλούχοι βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο, χάνοντας με 2-0 μόλις στο 9ο λεπτό, αλλά ισοφάρισαν αμέσως το σκορ και ολοκλήρωσαν μία “επική” ανατροπή με πέναλτι του Πέλκα στο δεύτερο ημίχρονο.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ένα γκολ χρειάζονται όμως στη ρεβάνς οι Πειραιώτες για να “ανατρέψουν” με τη σειρά τους την κατάσταση στα ημιτελικά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και “αιφνιδίασε” τον ΠΑΟΚ “ανοίγοντας” το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βαλμπουενά να κάνει τη σέντρα από αριστερά, τον Χασάν να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0 με κοντινή προβολή, μετά από την πρώτη απόκρουση του Πασχαλάκη.

Κι ενώ η Τούμπα είχε “παγώσει”, οι Πειραιώτες πέτυχαν αμέσως και δεύτερο γκολ, με τον Τσιμίκα να κάνει αυτή τη φορά τη σέντρα από τα αριστερά και τον Ελ Καντουρί να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, στην προσπάθειά του να τη διώξει πριν φθάσει στο… κεφάλι του Γκιλιέρμε προ κενής εστίας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν έτσι με την “πλάτη στον τοίχο” μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, όμως από ένα λάθος διώξιμο του Σεμέδο, η μπάλα στρώθηκε στον Πέλκα στο 10′ και αυτός σούταρε δυνατά από κοντά για το 1-2 στο ματς.

Το παιχνίδι πήρε “φωτιά” και ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια στο 12′, με τον Μίσιτς να πιάνει ένα φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για 4η φορά στον αγώνα, σε ένα “αδιανόητο” ξεκίνημα στην Τούμπα.

Ο “τρελός” ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, αλλά χωρίς σημαντικές φάσεις στο διάστημα αυτό, αφού η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 45′. Από νέα ωραία σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη για να παραμείνει το 2-2 στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, καθώς ο Ολυμπιακός “απείλησε” ξανά με κεφαλιά του Αφρικανού αμυντικού, ενώ πέτυχε και γκολ με τον Χασάν στο 53′, το οποίο ακυρώθηκε όμως αυτή τη φορά ως οφσάιντ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε”, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε και ένα τρίτο γκολ για να κάνει την ολική ανατροπή. Ο Σεμέδο έγινε μοιραίος στο ματς, αφού στο 67′ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε αμέσως τη βούλα του πέναλτι.

Το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση και ο Πέλκανς νίκησε από τα 11 βήματα τον νεαρό Τζολάκη, παρότι αυτός έπεσε στη σωστή γωνία, με το δείκτη του σκορ να “ανεβαίνει” στο 3-2.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ όμως, αφού το μόνο που άλλαξε στη συνέχεια ήταν ο… αριθμός των παικτών του ΠΑΟΚ, αφού ο Γιαννούλης δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 85′ για ένα πολύ σκληρό τάκλιν στον Ραντζέλοβιτς.

Με τη νίκη 3-2 λοιπόν, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει τη ρεβάνς στην έδρα του και να χρειάζεται νίκη ακόμη και με… μισό μηδέν για να ανατρέψει την κατάσταση υπέρ του.