Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Premier League, Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 6-0: Τρομακτική η «αρμάδα» του Γκουαρντιόλα – Δείτε τα γκολ!

Η… τρομακτική, Μάντσεστερ Σίτι, έπαιξε διαστημική μπάλα για 25 λεπτά, υποχρέωσε την Τσέλσι στην πιο βαριά ήττα της (6-0) και βρέθηκε ξανά στο Νο1 της PL.

Ακόμα σκοράρει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που έδειξε κλάση πάνω από εκείνη του Μαουρίτσιο Σάρι και την ανάγκασε στην πιο βαριά ήττα επί εποχής Premier League.

Έτσι, οι Πολίτες έπιασαν και πάλι την Λίβερπουλ και την έχουν από κάτω με μεγάλη διαφορά γκολ στην ισοβαθμία και δείχνουν τι μπορούν να κάνουν σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο της σεζόν. Χατ-τρικ από τον Κουν Αγουέρο που σημείωσε μια σειρά από ρεκόρ γράφοντας ιστορία.

Μόλις 3 λεπτά και κάτι χρειάστηκε να περάσουν για να καταλάβουν όλοι πως θα πάει το ματς.

Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε στα δεξιά στον Μπερνάρντο, ο οποίος γύρισε και μέσα από την περιοχή με δυνατό τελείωμα ο Στέρλινγκ έκανε το 1-0 και στο 8′ ο Αγουέρο συγχώρεσε για μία και μοναδική φορά στο παιχνίδι αστοχώντας ολομόναχος με κενό τέρμα έπειτα από πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα.

Η συνέχεια ήταν πολύ άσχημη για τους Μπλε και εκπληκτική για τους Πολίτες, οι οποίοι στο 13′ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής του Αγουέρο, έκαναν το 2-0, ενώ στο 19′ μετά το κωμικό λάθος του Μπάρκλεϊ, ο Αργεντινός δεν συγχώρεσε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με πλασέ από κοντά.

Το party δεν είχε τελειώσει και στο 25′ ήρθε και τέταρτο γκολ, όταν ο Ρούντιγκερ έκοψε τον Αγουέρο μέσα στην περιοχή, η απόκρουση πήγε στον Γκουντογκάν και εκείνος με τεχνικό σουτ νίκησε τον Κέπα.

Η Σίτι έριξε όπως ήταν αναμενόμενο τον τρελό ρυθμό της και το 4-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους αφού στη μοναδική φάση των φιλοξενούμενων ο Εντερσον νίκησε τον Πέδρο στο τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν πιο απλά αλλά και πάλι, το ματς δεν μπορούσε να μπει σε συζήτηση. Στο 51′ ο Αγουέρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο αλλά πέντε λεπτά μετά ολοκλήρωσε το χατ-τρικ ευστοχώντας από τη βούλα του πέναλτι ύστερα από καθαρή ανατροπή του Στέρλινγκ από τον Αθπιλικουέτα (5-0).

Ο Αργεντινός βγήκε λίγο αργότερα για να γνωρίσει την αποθέωση από τους fans της Σίτι, η οποία έκλεισε το party στο 80′ όταν μετά τη συρτή σέντρα του Ζίντσενκο, ο Στέρλινγκ σε κενή εστία έγραψε το τελικό 6-0.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Ζίντσενκο, Φερναντίνιο (75′ Νταβίδ Σίλβα), Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε (68′ Μαχρέζ), Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο (65′ Γκαμπριέλ Ζεσούς).

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Μάρκος Αλόνσο (72′ Εμερσον), Ζορζίνιο, Καντέ, Μπάρκλεϊ (63′ Κόβατσιτς), Πέδρο (65′ Λόφτους-Τσικ), Αζάρ, Ιγουαΐν.