Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν Μονάχου 2-2: Πρόκριση-θρίλερ για την «βασίλισσα» στον τελικό του Champions League

Η εκπληκτική Μπάγερν προηγήθηκε μόλις στο 3’, βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο 46’, αλλά ισοφάρισε στο 63’ κι έχασε απίστευτες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, ωστόσο ο Κέιλορ Νάβας με τρομερές επεμβάσεις έστειλε την Ρεάλ στον τελικό του Champions League για 3η συνεχόμενη χρονιά!

Τέσσερα γκολ, ανατροπές κι ένα φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς επεφύλασσε ο επαναληπτικός ημιτελικός του Champions League που βρήκε την Ρεάλ να πανηγυρίζει την πρόκριση της στον τελικό του Κιέβου και τους παίκτες της Μπάγερν Μονάχου να λυγίζουν μετά την υπερπροσπάθεια που έκαναν αγγίζοντας μια επική ανατροπή.

Οι Βαυαροί έχοντας χάσει με 2-1 στο Μόναχο, προηγήθηκαν νωρίς (3′ Κίμιχ), δέχθηκαν γρήγορα την ισοφάριση (11′ Μπενζεμά) και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης (από τραγικό λάθος του Ούρλαϊχ), αλλά δεν το έβαλαν κάτω κι αφού ισοφάρισαν στο 62′ με τον Χάμες, στα επόμενα 35 λεπτά (6 οι καθυστερήσεις) δημιούργησαν πολλές φάσεις για ένα τρίτο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση… Έπεσαν όμως πάνω στον ανίκητο Κέιλορ Νάβας ο οποίος έκανε σωρεία επεμβάσεων κρατώντας την πρόκριση για την Ρεάλ που θα διεκδικήσει το… θρι πιτ στην πρωτεύουσα της Ουκρανίας.