Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Στους ομίλους του Champions League με δεύτερη νίκη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ριέκα κι επί κροατικού εδάφους (0-1) χάρη στο γκολ του Μάρκο Μάριν στο 25ο λεπτό και είναι στους ομίλους του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» στους ομίλους του Champions League. Όπως στο «Γ. Καραϊσκάκης», έτσι και στη Ριέκα, ο Ολυμπιακός νίκησε την πρωταθλήτρια Κροατίας και προκρίθηκε πανηγυρικά (με δύο νίκες) στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Μάρκο Μάριν πέτυχε το γκολ της νίκης των Πειραιωτών στο 25ο λεπτό, όταν ο Καρσελά έκλεψε την μπάλα, ο Οφόε την έκανε δική του, κέρδισε αρκετά μέτρα κουβαλώντας την και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Γερμανό – ο οποίος είχε κάνει εξαιρετική κίνηση από την αριστερή πλευρά – με αποτέλεσμα να ευστοχήσει στο πλασέ και να ανοίξει το σκορ.

Οι Κροάτες, από την πλευρά τους, σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους να ισοφαρίσουν. Είτε βρήκαν απέναντί τους τον Στέφανο Καπίνο (54′), είτε οι επιλογές τους ήταν άστοχες (79′ και 91′). Όπως και να “χει, οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν στο Champions League και τους ομίλους της διοργάνωσης.