Super League 1, Ατρόμητος-Ολυμπιακός 0-1: «Απέδρασε» με Χασάν στο 90′

Με εκτελεστή τον Χασάν, ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι! Ο Αιγύπτιος, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Μέγιερι και οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 0-1 του μαχητικού Ατρόμητου!

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3. Ο Μέγιερι ήταν στο τέρμα, με τον Κιβρακίδη στα αριστερά και τον Νάτσο στα δεξιά, ενώ στόπερ ήταν ο Γούτας με τον Στρούγγη. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Μπουσουλάτζις με τον Μάντσον, με δεκάρι τον Ούμπιδες.

Δεξί εξτρέμ ο Ντε Πο στο ντεμπούτο του στη βασική ενδεκάδα, ενώ αριστερό ήταν ο Ενσικουλού, με τον Βέλλιο στη κορυφή της επίθεσης.

Από την πλευρά του, ο Πέδρο Μαρτίνς, παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-4-2. Ο Σα ήταν κάτω από την εστία, έχοντας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα. Στα χαφ βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, ο Μασούρας στα αριστερά, με τον Βαλμπουενά στα δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Σουντανί με τον Ελ Αραμπί.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός πίεσε τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, όπως αναμενόταν. Μάλιστα, κατάφερε να απειλήσει δύο φορές την εστία του Μέγιερι στο πρώτο τέταρτο. Πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 3′ με τον Σουντανί να σουτάρει και τον Μέγιερι να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 12′ ο Μπα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ατρόμητος είχε την ευκαιρία να απειλήσει στο 14′, αλλά μετά την σέντρα του Ούμπιδες ο Βέλλιος δεν μπόρεσε να έρθει σε επαφή με την μπάλα όπως θα ήθελε και η ευκαιρία χάθηκε, ενώ ένα σουτ του Βέλλου στο 20′ μπλόκαρε ο Σα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από τις δύο αυτές φάσεις του Ατρόμητου κυριάρχησαν και πάλι στον αγωνιστικό χώρο κι απείλησαν την εστία του Μέγιερι. Πρώτα στο 23′ ο Ομάρ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά το σουτ έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε τόσο το σουτ του Ελ Αραμπί στο 27′, όσο κι αυτό του Μπουχαλάκη στο 29′.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο 0-1 στο φινάλε του πρώτου 45λπετου. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Τσιμίκα, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μέγιερι, ο οποίος με σπουδαία επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με ωραίο γύρισμα βρήκε εκ νέου τον Μασούρα που έκανε νέα κεφαλιά, αλλά αυτή τη φορά είδε τον Γούτα πάνω στη γραμμή να απομακρύνει και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με τον Ολυμπιακό να πιέζει σχεδόν σε όλο το 45λεπτο και τον Ατρόμητο να κρατά καλά στην άμυνά του.

Το δεύτερο ημίχρονο στο Περιστέρι είχε εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που είχε στο πρώτο. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με τον Ατρόμητο να απειλεί στο 57′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες να φεύγει ελάχιστα έξω.

Ο Ολυμπιακός απάντησε σε αυτή την ευκαιρία με τον Ομάρ ο οποίος μετά από μπαλιά του Φορτούνη βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ στο 66′.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Ολυμπιακό να μένει και με 10 ποδοσφαιριστές στο 73′ καθώς ο Ομάρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ατρόμητος, προσπάθησε να βγει μπροστά κυρίως με κόντρες για να βρει κάποιο τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε από τον Χασάν. Ο Αιγύπτιος επιθετικός, που ήταν η… χρυσή αλλαγή του Μαρτίνς πρώτα «προειδοποίησε» την άμυνα του Ατρόμητου με μια κεφαλιά που έφυγε άουτ και στη συνέχεια έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Ο φωτεινός πίνακας έδειξε το 90ο λεπτό και εκείνη τη στιγμή ο Βαλμπουενά με τρομερή σέντρα βρήκε τον Χασάν που με κεφαλιά… εκτέλεσε τον Μέγιερι γράφοντας το 1-0! Κάπως έτσι έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό ο οποίος τα βρήκε πάρα πολύ σκούρα στο Περιστέρι.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Νάτσος, Στρούγγης, Γούτας, Μάντσον (90′ Ραμπέλο), Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιδες, Ντε Πο (41′ Νταβιώτης), Ενσικουλού (70′ Μπαένα), Βέλλιος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σουντανί (18′ Φορτούνης), Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ελ Αραμπί (76′ Γκασπάς), Ελαμπντελαουί, Μασούρας (59′ Χασάν), Τσιμίκας, Μπα, Βαλμπουενά