Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Super League: Επιστροφή στις νίκες για ΟΦΗ, 2-1 τον Πανιώνιο

Σημαντικό τρίποντο εκτός έδρας τρίποντο πήρε ο ΟΦΗ στη Νέα Σμύρνη αφού επικράτησε με σκορ 1-2 του Πανιωνίου για την 16η αγωνιστική της Super League.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενος άνοιξε αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση Φιγκεϊρέδο. Στο 8′ λεπτό ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο επιθετικός του ΟΦΗ κατάφερε να ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα και με ωραία κεφαλιά να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Πανιώνιος έψαξε το γρήγορο γκολ και το βρήκε μόλις στο 48′ με τον Μιλόγεβιτς.

Ο παίκτης των κυανέρυθρων αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά, πλάσαρε ιδανικά τον Σωτηρίου φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ αφού ο Τσιλιανίδης στο 56′ χάρισε τη νίκη στους Κρητικούς με ψύχραιμο πλασέ.

Σημειώνεται ότι στο 68′ ο ΟΦΗ μπορούσε να κάνει ακόμη και το 3-1 ωστόσο ο Τσιλιανίδης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, μετά από χέρι του Κόρμπου.