Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Θρίαμβος της Μπαρτσελόνα- μαγικό γκολ από Μέσι

Το μαγικό γκολ του Μέσι, στη συμπλήρωση ογδόντα λεπτών παιχνιδιού, έδινε στην Μπαρτσελόνα το προβάδισμα (2-0) έναντι της Μπάγερν για είσοδο στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. “Ομως, στις καθυστερήσεις, το πλασέ του Νεϊμάρ ξεκαθάριζε τα πράγματα (3-0). Η Μπάρτσα είναι, ουσιαστικά, στον τελικό…messiΜε τρόπο θριαμβευτικό η Μπάρτσα επικράτησε της Μπάγερν (3-0) στον μεγάλο ημιτελικό της Βαρκελώνης. Με τον Μέσι, στην 100ή ευρωπαϊκή του εμφάνιση να πετυχαίνει δύο γκολ – το δεύτερο, ποίημα- και να δίνει στο 94′ την ασιστ στον Νεϊμάρ για το τελικό 3-0 της Μπαρτσελόνα επί της Μπάγερν στο «Καμπ Νόου».

Ένα μεγάλο ματς, με την Μπάγερν λαβωμένη, να προσπαθεί και να το παλεύει αλλά, εν τέλει, να πέφτει θύμα της παρέας του μεγάλου Μέσι…

Ο Αργεντινός «μάγος» σημείωσε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (77′ και 80′) ενώ «σέρβιρε» το τρίτο γκολ της Μπάρτσα στον Νεϊμάρ στο 90′! Κι όλα αυτά στην επιστροφή του Πεπ Γκουαρδιόλα στο «Καμπ Νου», με τον κόσμο αλλά και τον πρώην συμπαίκτη του και νυν τεχνικό των «μπλαουγκράνα», Λουίς Ενρίκε να τον υποδέχονται θερμά.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς με την Μπαρτσελόνα να είναι σαφώς ανώτερη (χάνοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες) και την Μπάγερν να έχει φύλακα-«άγγελο» τον Νόϊερ που πραγματοποίησε σπουδαίες αποκρούσεις, στο πρώτο ημίχρονο. Δεν άντεξε όμως στην επανάληψη…

Ο θρίαμβος της Μπαρτσελόνα ήρθε ως φυσιολογική συνέχεια της ανωτερότητάς της σε όλη τη διάρκεια του ματς, μετατρέποντας σε… τυπική διαδικασία τη ρεβάνς του Μονάχου.