Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Το αρνητικό ρεκόρ του Παναθηναϊκού μετά τη νέα ήττα (80-100) από την ΤΣΣΚΑ…

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε στη Μόσχα να περιορίσει την ΤΣΣΚΑ και με την ήττα του με 100-80 όχι μόνο έμεινε πίσω με 2-0 στη σειρά των πλέι οφ, αλλά «έγραψε» και αρνητικό παθητικό ρεκόρ.

×ÁÑÁËÁÌÐÏÐÏÕËÏÓ  ÔÓÓÊÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)Οι «πράσινοι» δέχονται για πρώτη φορά 100 πόντους στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την προηγούμενη αρνητική τους επίδοση σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης να είναι το 2005 στη νίκη με 102-96 επί της Εφές.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός αγνοούσε το «100» στην άμυνά του στην Ευρωλίγκα από τον Μάρτη του 2004 όταν και είχε χάσει στο Τρεβίζο από την Μπενετόν με 111-101, αλλά στην παράταση.

Γενικότερα οι «πράσινοι» δέχθηκαν την τέταρτη 100άρα τους στην Ευρωλίγκα με τη διαφορά πως, οι άλλες δύο -πέρα από τη σημερινή κι εκείνη στο Τρεβίζο- ήταν σε νίκες! Το 2003 στο 111-103 επί της Σιένα, και το 2004 στο 118-114 στην Μπολόνια.

Ανώτεροι οι Ρώσοι…

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε ξανά τη διαφορά ποιότητας με τον Παναθηναϊκό και παρά τη μαχητικότητα που έδειξαν οι «πράσινοι» σε σχέση με το πρώτο ματς, έφτασε εύκολα στο 2-0, επικρατώντας 100-80.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπορεί να μην έδειξε την εικόνα «διάλυσης» που είχε στην πρεμιέρα των πλέι οφ και να πάλεψε για σχεδόν είκοσι λεπτά, όμως και πάλι παραδόθηκε στις… ορέξεις της «εξωπραγματικής» ΤΣΣΚΑ που τελείωσε το ματς με 68% ευστοχία στα δίποντα, 53% στα τρίποντα και 83% στις βολές.

Μεγάλο κέρδος για τους «πράσινους» ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που τελείωσε το ματς με 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), τρία ριμπάουντ και μία ασίστ. Από 13 πόντους πρόσθεσαν Παππάς και Γκιστ. Άφαντοι Νέλσον και Μπλουμς.

Από τους νικητές 20 πόντους πέτυχε ο Γουίμς, ενώ από 16 πρόσθεσαν Κιριλένκο και Ντε Κολό, οι οποίοι έκαναν και τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Καλή άμυνα, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος κυρίως στην άμυνα του, περιόρισε σημαντικά την ΤΣΣΚΑ στο επιθετικό κομμάτι και με μπροστάρη τον Χαραλαμπόπουλο (7 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά) προηγήθηκε με 14-8 όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι Ρώσοι βρήκαν, σταδιακά, λύσεις στην πιεστική άμυνα των «πρασίνων», εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η ομάδα του Ιβάνοβιτς άφηνε ελεύθερο το τρίποντο στον Κιριλένκο (πέτυχε τρία διαδοχικά) και αφού πήραν το προβάδισμα (15-14), έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με… αέρα 7 πόντων (21-14).

Η προσπάθεια έμεινε στη μέση

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είτε με ατομικές προσπάθειες του Παππά είτε με ορισμένες καλές επιθέσεις έμεινε κοντά στο σκορ (29-25), όμως και πάλι, η προσπάθεια του δεν είχε συνέχεια. Οι Ρώσοι «έσφιξαν» και πάλι την άμυνα τους και σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τη γραμμή των 6.75 μ. (5/10) έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-29) δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μπατίστα και Φώτσης έριξαν προς στιγμή τη διαφορά στους 8 (43-35), όμως αρχικά Κιριλένκο και Ντε Κολό που «χτύπησε» ξανά στην εκπνοή διαμόρφωσαν το 47-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 47-38, όμως κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ έβαλε το πόδι στο… γκάζι. Κιριλένκο και Ντε Κολό συνέχισαν να «φορτώνουν» το καλάθι των «πρασίνων», την ώρα που οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν είχαν απάντηση και η διαφορά ξέφυγε πολύ γρήγορα (59-41). Διαμαντίδης και Φώτσης έδωσαν κάποιες επιθετικές «ανάσες» στον Παναθηναϊκό, όμως δεν ήταν αρκετές για να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια. Οι Ρώσοι είχαν βρει για τα καλά ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (69-48), προτού ο Φώτσης μειώσει στο 72-54 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία

Η τελευταία περίοδος όπως ήταν φυσικό, με τη διαφορά να κυμαίνεται πάνω από τους 20 πόντους έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Ο Γουίμς πήρε το «όπλο» του στην επίθεση και αφού ανέβασε ακόμη περισσότερο τα ποσοστά ευστοχίας των Ρώσων τόσο μέσα από το «ζωγραφιστό» όσο και από την περιφέρεια, η διαφορά λίγο έλειψε να αγγίξει τους 30 πόντους (86-57). Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι κατέβασαν «ταχύτητα», ο Ιτούδης έκανε και πάλι ροτέισον, όμως παρά τις προσπάθειες Παππά και Γκιστ, η «100άρα» δεν άργησε να έρθει και η ΤΣΣΚΑ έκανε το 2-0 με το τελικό 100-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-35, 72-54, 100-80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (2), Τεόντοσιτς 5 (1), Νίκολς 7 (1), Τζάκσον 5, Μαρκοϊσβίλι 9 91), Κορόμπκοφ 3, Ουίμς 20 (3), Βοροντσέβιτς 3 91), Κάουν 9, Χριάπα 3 (1), Χάινς 4, Κιριλένκο 16 (4).

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον, Παππάς 13 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 13, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λούντζης.