Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ένταση και εκκένωση του γηπέδου στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης -νικητής ο ΠΑΟΚ 3-1 σετ του Άρη

Μετά από επεισοδιακό αγώνα ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη με 3-1 στο γυμναστήριο της Μίκρας στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ήταν η 4η νίκη του δικέφαλου και έπιασε πάλι τον Ολυμπιακό στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα την επόμενη αγωνιστική θα τον υποδεχτεί στην Πυλαία στο ντέρμπι κορυφής.

d82d8c021bc84bf6c206b16632dd9a37_LΑιτία της μεγάλης έντασης που δημιουργήθηκε στο κλειστό της Μίκρας ήταν ο πανηγυρισμός ενός πόντου από παίκτη του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα του Δημοσθένη Μακράκη, ο οποίος καθόταν στην εξέδρα με παράγοντες της ομάδας.

Οπαδοί του Αρη κινήθηκαν απειλητικά εναντίον του και υπήρξε σύρραξη, η οποία έληξε σχετικά γρήγορα με την επέμβαση των ψυχραιμότερων. Ωστόσο, η κατάσταση εκτραχύνθηκε στη συνέχεια, με τους οπαδούς του Αρη να έρχονται σε σύγκρουση με τα ΜΑΤ.

Οι διαιτητές αποφάσισαν την διακοπή του ματς και διέταξαν την εκκένωση του γηπέδου κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 υπέρ του Αρη, ενώ στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 14-13.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά μετά την εκκένωση του γηπέδου από την αστυνομία και ο δικέφαλος πήρε το «τρίποντο», καθώς επικράτησε με 3-1 (25-23, 17-25, 18-25, 17-25) και υποχρέωσε τους κίτρινους στην τέταρτη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές.