Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Έπαιξε για τον βαθμό ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να… ιδρώσει, ο «δικέφαλος» πήρε το Χ από την Μακάμπι και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους «32» του Europa League.

1395173_10151984148399687_332037644_nΤον βαθμό που θα τον κράταγε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και θα τον έφερνε ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, έψαχνε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Μακάμπι και δεν δυσκολεύτηκε να το πάρει.

Το τελικό 0-0 στο Τελ Αβίβ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, που δεν προσέφερε θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν, καθώς οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου η μοναδική ευκαιρία ήταν αυτή του 45ου λεπτού, όταν ο Στοχ βγήκε τετ-α-τετ με τον Σαρόνοφ, ο οποίος κατάφερε να απέκρουσει.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, η ελληνική ομάδα είχε άλλη μία καλή φάση με τον Αθανασιάδη στο 70′, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Έτσι, η «λευκή ισοπαλία» αφήνει γλυκιά… γεύση στον ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με τη νίκη της Άλκμααρ επί της Σαχτέρ, καθώς ισοβαθμεί με τους Ολλανδούς στην κορυφή με 8 βαθμούς, ενώ οι άλλες δύο ομάδες ακολουθούν έχοντας 2.

Έτσι, στα εναπομείντα παιχνίδια, ο «δικέφαλος» μαθηματικά βολεύεται ακόμη και με έναν βαθμό. Αυτόν μπορεί να τον πάρει είτε στην Τούμπα με την Άλκμααρ, είτε στο Καζακστάν με την Σαχτέρ.

1ος όμιλος
Ζανκτ Γκάλεν – Βαλένθια 2-3 (37′ Μπέσλε, 66′ Καράνοβιτς)
Κούμπαν Κράσνονταρ-Σουόνσι 1-1 (90′ Μπάλντε/Γουίλφριντ)

2ος όμιλος
Λουντογκόρετς – Τσερνομόρετς 1-1 (47′ Αλεξάντροφ/64′ Γκάι)
Αϊντχόφεν – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-0 (29′ Μάχερ, 57′ Λακάντια)

3ος όμιλος
Έσμπιεργκ – Έλφσμποργκ 1-0 (71′ Ρόχμπεν-αυτ.)
Σταντάρ Λιέγης – Ζάλτσμπουργκ 1-3 (55′ Μ’Ποκού/42′ Σβέντο, 45′ Καμπλ, 58′ Άλαν)

4ος όμιλος
Μάριμπορ – Ζούλτε Βάρεχεμ 0-1 (29′ Αζάρ)
Ρούμπιν Καζάν-Γουίγκαν 1-0 (23′ Κούζμιν)

5ος όμιλος
Ντνίπρο – Πάσος Φερέιρα 2-0 (44′ Ματέους, 66′ Κονοπλιάνκα)
Παντούρι – Φιορεντίνα 1-2 (32′ Έρικ/86′ Μάτος, 90΄Βαλέρο)

6ος όμιλος
ΑΠΟΕΛ – Μπορντό 2-1 (13′ Αλεξάνδρου, 55′ Μοράις/45′ Σανέ)Μακάμ
πι Τελ-Αβίβ – Φρανκφούρτη 4-2 (15′, 90′ Ζάχαβι, 30′, 35′ Ιτζάχκι/63′ Λάκιτς, 67′ Μέγιερ)