Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

«Απέδρασε» από τα Γιάννενα ο ΠΑΟΚ

Με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά, από τους Λούκας και Λάζαρ, ο «δικέφαλος» επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ.

VERV9929

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής της αναμέτρησης με την οποία έπεσε η… αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SuperLeague.

Ο «δικέφαλος», σε ένα παιχνίδι που θύμιζε «ρώσικη ρουλέτα», επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού.

Και λέμε «ρώσικη ρουλέτα» επειδή μετά τα πρώτα λεπτά, όπου οι φιλοξενούμενοι έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, οι Ηπειρώτες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και αυτοί, αν είχαν εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις τους.

Δεν το έκαναν όμως και έτσι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Λούκας στο 81′ και με το καταπληκτικό τέρμα του Λαζάρ, 5 λεπτά αργότερα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ (73’ Ντάσιος), Μπέριος, Στρούνα (84’ Βιτσέντο), Τσουκαλάς (90’ Σκόνδρας), Λίλα, Ντε Βινσέντι, Βίλα, Κοροβέσης, Ίλιτς.

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Λαζάρ, Τζιόλης, Νίνης (43’ λ.τ. Γεωργιάδης), Λούκας, Στοχ (76’ Βούκιτς), Σαλπιγγίδης (58’ Νέτσιντ).

ΣΑΒΒΑΤΟ
Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 3-0 (1΄Ντε Μπλάσις, 25’ Ζησόπουλος, 60’ Καράσκο)
Πλατανιάς-Ατρόμητος 1-1 (25’ Τόρες/37’ Παπαδόπουλος)
Απόλλων Αθηνών-Παναθηναϊκός 1-1 (47’ Παντελίδης/6’ Μπεργκ)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Άρης-Πανθρακικός 2-2 (23’ Μανιάς, 62’ Τζουμάνης/6’, 27’ Κάσες)
Βέροια-Λεβαδειακός 4-3 (51’ Μρντάκοβιτς, 63’ Καλτσάς70’ Πετράτσι-αυτ, 79’ Μοχάμεντ/3’ Σανγκινέτι, 60’ Ορτέγκα, 91’ Καπό)
ΟΦΗ-Καλλονή 3-1 (40’, 53’ Παπάζογλου, 88’ Μακουκούλα/32’ Λεοζίνιο)
Πανιώνιος-Ξάνθη 0-0
Ολυμπιακός-Εργοτέλης 3-0 (3’ Κάμπελ, 45’ Ολαϊτάν,μ 62’ Ντομίνγκεζ)