Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Από μηχανής… Σαλπιγγίδης

Ο 32χρονος επιθετικός σκόραρε στο 94′ και χάρισε την ισοπαλία στον ΠΑΟΚ κόντρα στην Άλκμααρ.

1277841_10151896451044687_459505615_oΑν οι οπαδοί της Άρσεναλ λένε «In Arsene we trust», τότε οι οπαδοί του «δικεφάλου» κάλλιστα μπορούν να κάνουν την δική τους παραλλαγή λέγοντας «In Salpigidis we trust», καθώς πάντα στα δύσκολα και όταν… καίει η μπάλα, φωνάζει «παρών».

Όπως έκανε και στην Ολλανδία, όπου ο ΠΑΟΚ έκανε ένα πολύ κακό παιχνίδι κόντρα στην Άλκμααρ, όμως κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) που του επιτρέπει να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας του 12ου ομίλου του Europa League.

Ο «δικέφαλος» ήταν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ασύνδετος, χωρίς αυτοματισμούς, έχοντας ντεφορμέ τα μεγάλα του όπλα, όπως είναι ο Στοχ, ο Κατσουράνης και ο Αθανασιάδης.

Με εξαίρεση το δοκάρι του Τζιώλη στο 8′ και την ευκαιρία του Κίτσιου στο 21′, οι παίκτες του τιμωρημένου Στέφενς (έβλεπε το ματς από την σουίτα του γηπέδου) δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Μάλιστα, αντί στο δεύτερο ημίχρονο να βελτιωθούν, η απόδοση του ΠΑΟΚ έπεσε ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα οι Ολλανδοί να κάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά με τον Γκουγιελέου στο 82′ πέτυχαν το γκολ, που όπως όλα έδειχναν θα τους έδινε τη νίκη.

Ωστόσο, ο Σαλπιγγίδης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με δυνατό διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση, νίκησε τον Εστέμπαν και χάρισε την ισοπαλία στον «δικέφαλο».

1ος Όμιλος
Κούμπαν Κράσνονταρ-Βαλένθια 0-2 (73′ Αλκαρέρ, 81′ Φεγκιουλί)
Σουόνσι-Σεντ Γκάλεν 1-0 (52′ Ρούντλεϊτζ)

2ος Όμιλος
Τσερνομόρετς-Αϊντχόφεν 0-2 (13′ Ντεπάι, 88′ Γιόζεφσουν)
Λουντογκόρετς-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-0 (12′ Κισάδα, 34′ Μίσιτζαν, 61′ Ντιάκοφ)

3ος Όμιλος
Έλφσμποργκ-Σταντάρ Λιέγης 1-1 (23′ Κλάεσον /62′ Μουάντζι)
Έσμπιεργκ-Σάλτσμπουργκ 1-2 (89′ Ντιούφ/ 6′, 38′ Αλαν)

4ος Όμιλος
Ρουμπίν Καζάν-Ζούλτε Βάρεγκεμ 4-0 (60′ Ντουπλούς-αυτ, 73′ Ερεμένκο, 81′ Ραγιαζέντσεφ, 89′ Νάτσο)
Γουίγκαν-Μάριμπορ 3-1 (22′ 91′ Πάουελ,34′ Γουάτσον/59′ Ταμπάρες)

5ος Όμιλος
Ντιέπρο-Φιορεντίνα  1-2(57′ πεν. Σελεζνίοφ /53′ πεν. Γκονσάλο, 73′ Αμπροζίνι)
Πάσος Φερέιρα-Παντούρι 1-1 (49′ Μιγκέλ/ 5′ Μομτσίλοβιτς)

6ος Όμιλος
ΑΠΟΕΛ-Άιντραχτ 3-0 (27′ αυτ. Αλεξάνδρου, 59′ Λάκιτς, 66′ Γιουνγκ)
Μπορντό-Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-2 (48′ Ζουσιέ/ 71′ Ιτσάκι, 79′ Μίτσα)

7ος Όμιλος
Γκενκ-Τουν 2-1 (55′ Γκόριους, 63′ Βόσεν /93′ Μαρτίνες)
Ραπίντ Βιέννης-Ντιναμό Κιέβου 2-2 (53′ Μπουργκστάλερ, 90′ Τρίμελ/30′ Γιαρμολένκο, 34′ αυτ. Ντιμπόν)

8ος Όμιλος
Σλόβαν Λίμπερετς-Εστορίλ 2-1 (15′ Σούραλ, 62′ Κόβατς – 44′ Λεάλ)
Σεβίλλη-Φράιμπουργκ 2-0 (63′ πεν. Περότι, 91′ Μπάκα)

9ος Όμιλος
Λιόν-Γκιμαράες 1-1 (53′ Γκονζλόνς/39′ Μουαζού)
Ριέκα-Μπέτις 1-1 (10′ Μπένκο/14′ Σέντριτς)

10ος Όμιλος
Λέγκια Βαρσοβίας-Απόλλων Λεμεσσού 0-1 (56′ Σανγκόι)
Τραμπζονσπόρ-Λάτσιο 3-3 (12′ Ερντογάν, 22′ Μιερζεγιέφσκι, 35′ Πάουλο Ενρίκε – 29′ Ονάζι, 83′, 85′ Φλόκαρι)