Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Α1: Περίπατος στο άδειο ΟΑΚΑ

ImageΞεκουράζοντας τον Διαμαντίδη και με τον Σχορτσιανίτη στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει εύκολα την Καβάλα με 95-73, στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους «πράσινους» να έχουν μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση. Κάτι που φαίνεται και από το γεγονός οτι μετά από 15 λεπτά αγώνα, είχαν σκοράρει όλοι οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη.

Έτσι, η διαφορά του +28 (38-10) μόνο ως λογική μπορεί να χαρακτηριστεί, έστω και αν η χαλάρωση στο 3ο δεκάλεπτο, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να την ρίξουν στους 9 (62-53).

Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε», φόρτσαρε ξανά και τελικά πήρε τη νίκη με 95-73.

Δεκάλεπτα: 22-6, 47-25, 69-53, 95-73

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης, Μπράμος 9, Ματσιούλις 14, Ούκιτς 17, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 20, Μπανκς,11 Ξανθόπουλος2, Γιαννόπουλος, 6 Σκορδίλης 1

Καβάλα (Αλεξανδρής): Πιεβάλιτσα, Αράπης, Αρμπέτ 8, Καλαμπάκας 5, Μανολόπουλος 7, Στυλιανού 4, Δεμερτζής 11, Βελισαρίου 3, Μίτροβιτς, Κρστέφκσι 8, Κόλεμαν 20