Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Βρετανός (Ντασάολου) και Ολλανδή (Σίπερς) οι ταχύτεροι Ευρωπαίοι…

Λίγο πριν κλείσει τα 27 του χρόνια, ο Τζέιμς Ντασάολου κατέκτησε τον πρώτο σπουδαίο τίτλο της καριέρας του. Ο Βρετανός τερμάτισε πρώτος στα 100 μ. στη Ζυρίχη, με 10.06, αφήνοντας δεύτερο τον πρωταθλητή Ευρώπης του 2010, Κριστόφ Λεμέτρ (10.13).

Untitled+66

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Βρετανός Αριεέτι (10.22), ενώ τέταρτος ο συμπατριώτης του, Τσέιμπερς. Βρετανική κυριαρχία με 3 αθλητές στην πρώτη 4άδα!

Με την παρουσία του πολυολυμπιονίκη Γιουσείν Μπολτ πάντως, διενεργήθηκαν οι αγώνες της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου της Ζυρίχης. Ο Μπόλτ και πάλι «μοίρασε» αφειδώς τα φιλιά του 22ου και έκλεψε τις καρδιές των φιλάθλων αλλά και την… παράσταση.

Στον τελικό των 100 μέτρων γυναικών μετά από εντυπωσιακό πέταγμα στα τελευταία μέτρα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ολλανδή Ντάφνι Σίπερς με 11.12, το ασημένιο η Γαλλίδα Μίριαμ Σουμερά με 11.16 και το χάλκινο με 11.22 η Βρετανίδα Άσλι Νέλσον.

Στον συγκλονιστικό τελικό των 10.000μ. ανδρών επικράτησε το λογικό φαβορί ο (πολιτογραφημένος) Βρετανός δισολυμπιονίκης και δις Παγκόσμιος Πρωταθλητής Μο Φάρα με 28.08.11, το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο… συμπατριώτης του (ορίτζιναλ Βρετανός αυτός) Άντι Βέρνον με 28.08.66 μετά από τρομερή προσπάθεια και το χάλκινο με χρόνο 28.08.72 ο Τούρκος Αλί Καγιά.