Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» κάλυψαν διαφορά 21 πόντων, όμως τελικά γνώρισαν την ήττα από την Λαμποράλ με 79-77.

Image

Για ακόμη ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι, το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν κάκιστο. Τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά.

Αρκεί να σκεφτεί κανείς πως οι πρώτοι πόντοι για το «τριφύλλι», εντός παιδιάς, μπήκαν 5 λεπτά μετά την έναρξη, με το τρίποντο του Διαμαντιδη.

Μέχρι εκείνο το σημείο ευστοχούσαν μόνο σε βολές. Βέβαια αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να φτάσουν την Λαμποράλ που είχε ήδη ξεφύγει με διψήφιο αριθμό, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από τα 6.75.

Αυτή μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε φτάσει το 90% (9/10), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν ακόμη και με 42-21.

Κάπου εκεί όμως ο Διαμαντίδης και ο Ματσιούλις, μαζί με τον Ούκιτς άρχισαν να βρίσκουν στόχο, «ροκανίζοντας» την διαφορά στους 11 (55-44) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και 4 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, έχοντας κάνει ένα σερί 22-2, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με 58-57.

Ωστόσο, αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη. Οι Βάσκοι είχαν στην κατοχή τους μία διαφορά, όμως η τελική έκβαση του αγώνα ήταν στα χέρια των «πράσινων».

Με το σκορ στο 79-77 και το χρονόμετρο να δείχνει 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντο του Διαμαντίδη ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 34-19, 55-44, 65-62, 79-77.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Χάμιλτον 2, Καουκένας 6, Χοτζ 6, Σαν Εμετέριο15, Πλάις 9, Ερτέλ 10, Κελάτι 8, Γέλινεκ 6, Μπιέλιτσα 17.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 6, Ούκιτς 14, Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 19, Γκιστ 6, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 19.