Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟ στο τουρνουά της Μιλούζ

Και δεύτερη ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο τουρνουά του Μιλούζ. Την Παρασκευή η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε ηττηθεί από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-69, ενώ το Σάββατο με 79-73 από την Στρασμπούρ. Κορυφαίος ο Μπατίστα με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, καλός ο Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

pegasus_LARGE_t_1041_106358652Οι πράσινοι αγωνίστηκαν και πάλι με απουσίες (χωρίς τους Νέλσον, Σλότερ, Λούντζη και Χαραλαμπόπουλο), ενώ παρουσιάστηκαν και αρκετά κουρασμένοι, χωρίς πολλή ενέργεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκαν 22 πόντους. Πάντως υπήρχαν και διαστήματα στα οποία έδειξαν κάποια καλά στοιχεία.

Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες βρίσκοντας κοντά στο σκορ, αν και στο 18′ είχαν ξεφύγει με 10π. (38-28). Γενικότερα το «τριφύλλι» είχε έστω κι ένα ελαφρύ προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, όμως όποτε προσπαθούσε να «χτίσει» διαφορά, δεν τα κατάφερνε, αφού επέτρεπε στους Γάλλους να επιστρέψουν.

Ετσι ακόμη κι όταν στο τέλος του μέρους πάντως, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 40-34, στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε ένα κακό πρόσωπο. Κι αυτό γιατί δέχθηκε ένα επιμέρους 19-12, με την Στρασμπούρ να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς (53-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η κούραση των παικτών του Ιβάνοβιτς ήταν εμφανής. Με ένα σερί 5-0, το «τριφύλλι» προσπέρασε στο 35′ με 65-64, όμως φάνηκε πως δεν είχε άλλες δυνάμεις.

Οι Γάλλοι είχαν περισσότερες επιθετικές λύσεις, ενώ εκμεταλλεύθηκαν την κακή άμυνα των αντιπάλων τους και σκόραραν συνολικά 22 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο. Έτσι προηγήθηκαν στο 38′ με 72-65, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επανέλθει και έτσι φτάσαμε σε αυτό το τελικό 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-40, 57-58, 79-73

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Καμπελ 2, Ντομπινς 11, Λελούπ 9, Χάουαρντ 15, Τραορέ 14, Τουπάν 7, Λακόμπ 10, Λαμπανκά, Φοφανά 11.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μποχωρίδης 7, Παππάς 8, Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 5, Μπατίστα 16, Διαμαντίδης 9, Μαυροκεφαλίδης 15, Γκιστ 2, Κόνιαρης.