Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκού για την Ευρωλίγκα

Απόλυτο φαβορί για την πρωτιά του ομίλου η Μπαρτσελόνα, μετά από τη σημερινή της νίκη

985829

Τη δεύτερη ήττα του στο top 16 της Ευρωλίγκας γνώρισε απόψε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ από τη Μπαρτσελόνα με 63-56, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Ε΄ ομίλου της διοργάνωσης.

Οι Καταλανοί έφτασαν στο 5Χ5 στο ξεκίνημα της Β΄ φάσης του θεσμού και είναι, πλέον, το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του γκρουπ. Για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα μέσα σε μία εβδομάδα (προηγήθηκε η εκτός έδρας από την Φενερμπαχτσέ) και τα πράγματα αρχίζουν να δυσκολεύουν, όσον αφορά, κυρίως την κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου, που θα δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού οι Στεφάν Λάσμε και Δημήτρης Διαμαντίδης, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ με εξαίρεση τον Ματσιούλις (11π.) και κάποια ξεσπάσματα του Φώτση στην τρίτη περίοδο (9π.), οι υπόλοιποι κινήθηκαν κάτω του μετρίου επιθετικά, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον άποντο Γκιστ.

Από τους Ισπανούς, ο Μαρσελίνιο Ουέρτας ξεσπάθωσε στην επίθεση με 17 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου με 14.

Ο αγώνας δεν είχε ιδανική αρχή για τον Παναθηναϊκό, που έχασε στα μιτς-ματς Πανικολάου και Τόμιτς και βρέθηκε γρήγορα στο -8 (2-10 στο 5′). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου να περιορίσουν τον Ουέρτας (10π. με 2/2τριπ.), αλλά με… βροχή τριπόντων (4/4 από Ματσιούλις 2, Φώτση 1 και Κάρι 1) και τον Λάσμε κυρίαρχο της ρακέτας μπόρεσαν να τρέξουν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-12 και 12» πριν από τη λήξη της περιόδου βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-22.

Ωστόσο, ο Όλεσον έβαλε την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη περίοδο στο +1 (23-24). Τα αμυντικά αντανακλαστικά των «πρασίνων» δεν λειτούργησαν αποτελεσματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Ισπανοί με νέο ξέσπασμα τους (10-0 σερί), οικοδόμησαν και πάλι μία διαφορά ασφαλείας (23-34 στο 14′). Ο Διαμαντίδης ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή και οι παίκτες του Πασκουάλ, που είχαν επιβάλει ένα φρενήρη ρυθμό, κράτησαν τον Παναθηναϊκό στους 9 πόντους και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (32-44).

Με τον Διαμαντίδη να «μοιράζει» και να «εκτελεί» ο Παναθηναϊκός με «σκυλίσσια» άμυνα απάντησε με σερί 7-0 και μείωσε σε 39-44 στο 23′. Ωστόσο, ο Ντόρσεϊ έκανε δύσκολη τη ζωή του Γκιστ, που έκανε διαδοχικά λάθη, ο Παπανικολάου ήταν θετικός σε άμυνα και επίθεση και με τον Τόμιτς να κερδίζει τον Λάσμε κοντά στο καλάθι η Μπαρτσελόνα κράτησε μία διαφορά 8 πόντων. Ωστόσο, ο Διαμαντίδης φρόντισε να εκτελέσει από τα 6.75 στην εκπνοή και να γράψει το 47-52. Το θετικό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι κράτησε την Μπαρτσελόνα χωρίς τρίποντο στην τρίτη περίοδο, αλλά η αδυναμία του στα δίποντα (μόλις 10/23) και στα λάθη (έφτασε τα 14) δεν του επέτρεψαν την ανατροπή.

Τα διαδοχικά λάθη δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό κάτι καλύτερο από το 54-59 του 34ου λεπτού. Με τον Διαμαντίδη εκτός για ανάσες και τον Μπράμος να αστοχεί σε αψυχολόγητο σουτ από τα 6.75, ο Παπανικολάου εκτέλεσε πισω από τη γραμμή του τριπόντου και κράτησε την Μπαρτσελόνα σε απόσταση (54-62 στο 35′). Χωρίς να έχει να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο η ισπανική ομάδα στην επίθεση της στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και αστοχόντας σε επτά διαδοχικά σουτ εντός πεδιάς ήρθε μία απογοητευτική ήττα με 56-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 32-44, 47-52, 56-63

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Σαχίν (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1), Κάρι 3 (1), Μπατίστ, Φώτσης 9 (3), Ούκιτς 2, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 13 (1), Γκιστ, Ματσιούλις 11 (3).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 4, Σάδα 4, Ουέρτας 17 (2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 1, Παπανικολάου 14 (2), Όλεσον 5 (1), Λόρμπεκ 7 (1), Νάχμπαρ 5 (1), Τόμιτς 4.