Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Δύο ντέρμπι, ένας νικητής

jonesΗμέρα ντέρμπι η Δευτέρα σε Μάντσεστερ και Ρώμη, ωστόσο μόνο η Σίτι κατάφερε να γίνει το… αφεντικό της πόλης.

Οι «Πολίτες» επικράτησαν 2-1 της Γιουνάτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» και μείωσαν σε 12 βαθμούς την απόσταση που τους χωρίζει από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μίλνερ στο 52′, αλλά 7 λεπτά αργότερα ο Κομπανί ισοφάρισε με αυτογκόλ και όλα έδειχναν οτι το ντέρμπι θα έληγε χωρίς νικητή. Ωστόσο ο Αγκουέρο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, καθώς με ένα καταπληκτικό γκολ στο 79′ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας, Ρόμα και Λάτσιο έμειναν στο 1-1 στο «Ολίμπικο». Και εδώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Ερνάνες στο 16ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 49′ είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, ωστόσο η εκτέλεση πέναλτι που επιχείρησε κατάληξε άουτ.

Έτσι, στο 57′ ο Τότι έκανε οτι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος αντίπαλος του, ισοφαρίζοντας σε 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ντέρμπι της αιώνιας πόλης που δεν ευνοεί καμία από τις δύο ομάδες, καθώς το φάσμα του ευρωπαϊκού αποκλεισμού πλησιάζει.