Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Εγκλωβισμένος και χαμένος ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» γνώρισαν από την Μακάμπι, την 3η τους ήττα σε 5 παιχνίδια στην Euroleague, με 75-68.

gg1128384

Ο Παναθηναϊκός, στο ξεκίνημα του αγώνα, πιάστηκε απροετοίμαστος για το πρέσινγκ της Μακάμπι που του «μπλόκαρε» την επίθεση.

Οι Ισραηλινοί άρχιζαν να πιέζουν πριν από το κέντρο του γηπέδου, με αποτέλεσμα το κατέβασμα της μπάλας να καθυστερεί και να μην μένει χρόνος για σωστή κυκλοφορία που θα δώσει επιλογές.

Έτσι, μπορεί μετά το αρχικό 5-0, οι «πράσινοι» να κατάφεραν να ισοφαρίσουν 10-10, αλλά τα 5 λάθη των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη επέτρεψαν στην Μακάμπι να τρέξει ένα σερί 15-2 και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (25-12).

Ωστόσο από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παρουσιάζουν κάποια σημάδια βελτίωσης, κυρίως χάρη στις πρωτοβουλίες του Παππά, με αποτέλεσμα να μειώσουν ακόμη και στους 5 πόντους (30-25).

Τα 12 ανεκμετάλλευτα, ως επί το πλείστον, επιθετικά ριμπάουντ σε συνδυασμό με την υπεροχή των Ισραηλινών στις βολές (18 έναντι μόλις 5), επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (36-29).

Στην τρίτη περίοδο όμως, τα σημάδια βελτίωσης εξαφανίστηκαν και έτσι με τους Σχορτσιανίτη και Ίνγκλες η Μακάμπι ξέφυγε με 14 πόντους (45-31), πριν οι «πράσινοι», με τον Παππά, που έφτασε τους 11 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, «ροκανίσουν» την διαφορά στους 6 πόντους.

Όσες φορές όμως και αν τα κατάφεραν, δεν μπορούσαν να δώσουν συνέχεια στο σερί τους, καθώς είτε ο Ίνγκλες (63-54), είτε ο Μπλου (66-57), οι Ισραηλινοί θα πετύχαιναν τρίποντο αμέσως μετά, κόβοντας τα… πόδια των φιλοξενούμενων.

Έτσι, το τρίποντο του Χίκμαν 2:34 πριν το τέλος, με το οποίο έγινε το 69-58, απλά σφράγισε τη νίκη της Μακάμπι που ήρθε με 75-68.

Δεκάλεπτα: 25-12, 36-29, 56-47, 75-68.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 2, Τζέιμς 10, Σμιθ 12, Χίκμαν 13, Ινγκλς 14, Τάιους, Οχαγιόν 2, Μπλου 14, Σχορτσανίτης 8.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 8, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8, Ούκιτς 2, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 7, Παππάς 12, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 7.