Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Εθνική εφήβων: 72-57 το Μαυροβούνιο και περιμένει την Ιταλία…

Η Εθνική Εφήβων με πολύ καλή άμυνα και τους Τσαλμπούρη, Σταμάτη και Παπαγιάννη σε πολύ καλή μέρα νίκησε το Μαυροβούνιο (72-57) και τερμάτισε στην τρίτη θέση του έκτου ομίλου της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

thumbnail (1)Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει μεθαύριο (2 μ.μ.) την Ιταλία, που τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου, σε νοκ άουτ αγώνα στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Σκουάντρα Ατζούρα ηττήθηκε σήμερα από την Κροατία με 81-65 στο ντέρμπι του πέμπτου ομίλου για την πρώτη θέση.

Η σημερινή νίκη ήταν η πιο εύκολη της Εθνική Εφήβων μέχρι τώρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τουρκίας. Η ελληνική ομάδα απέκτησε τον έλεγχο του ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και 3’ και 28’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (35-15). Το Μαυροβούνιο προσπάθησε στην συνέχεια να… επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 48-41 τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά η Εθνική διατήρησε την ψυχραιμία της και δεν απειλήθηκε έως το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-41, 43-57, 57-72.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Άντελιτς 2, Γέλοβατς, Τσβόροβιτς, Κριβοκάπιτς 3, Ραντούνοβιτς 4, Χατζιμπέγκοβιτς 3 (1), Πόποβιτς 17 (1), Μπάτσοβιτς 14 (1), Νίκολιτς 3, Ίλιτς 6 (1), Ντόζιτς 5 (1), Κνέζεβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας 4, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος 2, Τσαλμπούρης 16 (4), Μπιλλής 2, Σταμάτης 15, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 15 (3).