Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Εξαιρετική εμφάνιση από Κουφό και Καλάθη στη νίκη του Μέμφις επί του Χιούστον

Ελληνικό «χρώμα» είχε η δεύτερη διαδοχική νίκη των Γκρίζλις επί του Χιούστον, αυτή τη φορά στο Μέμφις, με 99-81.

KALATHIS_GRIZLIES_629_355Με τον Μαρκ Γκασόλ να χρεώνεται νωρίς με φάουλ, ο Κώστας Κουφός έμεινε για σχεδόν 24 λεπτά στο παρκέ και πέτυχε 14 πόντους με 7/8 σουτ, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 3 μπλοκ, παίζοντας παράλληλα αποτελεσματική άμυνα στον Ντουάιτ Χάουαρντ.

Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Νικ Καλάθη, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους (4/8δ., 1/2τρ.) και έκανε 3 κλεψίματα σε περίπου 20 λεπτά, βοηθώντας κι αυτός την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 17π. και ο Ζακ Ράντολφ 15π. και 17ρ. για τους Γκρίζλις, ενώ πρώτος σκόρερ των Ρόκετς ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 16π.

Αντίθετα με τους Κουφό και Καλάθη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μέτρια βραδιά στην εντός έδρας ήττα του Μιλγουόκι με 112-87 από την Ατλάντα. Ο Ελληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς με 5π. (2/4δ., 0/2τρ., 1/2β.) και 4 λάθη σε 25 λεπτά, σε ένα ματς όπου οι Μπακς δεν προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση στους ελλιπέστατους Χοκς.