Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Επέστρεψε… ορεξάτος ο Αντετοκούνμπο

Μετά από δύο σερί ματς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε ξανά με τους Μπακς και είχε θετική παρουσία στη «βαριά» από τους Μπόμπκατς με 96-72 μέσα στο Μιλγουόκι…

186592546_0

Ο νεαρός γκαρντ/φόργουορντ αγωνίστηκε σε ολόκληρη την τελευταία περίοδο στην αναμέτρηση με τους Μπόμπκατς κι έδειξε για μία ακόμα φορά αρκετά καλά στοιχεία. Στα δώδεκα λεπτά που αγωνίστηκε ο Αντετοκούνμπο, είχε έξι πόντους (3/7 διπ.), με 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, βγάζοντας αρκετή ενέργεια στο παρκέ.

Η συνολική εμφάνιση πάντως των «Ελαφιών» ήταν πολύ κακή, με μοναδικό διασωθέντα των Μίντλετον που ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους. Μόνο για ένα ημίχρονο άλλωστε μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί οι Μπακς (-7 στην ανάπαυλα), αφού στο τρίτο δωδεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε, φτάνοντας μέχρι και τους 28 πόντους στην τέταρτη περίοδο (64-92 στο 5:21).

Όγδοη σερί ήττα αυτή για το Μιλγουόκι που υποχώρησε στο 2-10, ενώ για τους Μπόμπκατς που ανέβηκαν στο 7-7, ξεχώρισε ο Τζέφερσον με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, για να τον ακολουθήσει ο Χέντερσον με 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-25, 18-21, 12-28, 21-22
Μιλγουόκι Μπακς: Μπάτλερ 5, Ιλιάσοβα 7, Πατσούλια, Ο.J. Μέιγιο 4, Ρίντουρ 2, Χένσον 10, Νάιτ 3, Μίντλετον 20, Νιλ 9, Ουντό 4, Αντετοκούνμπο 6, Γουόλτερς, Ραντούλιτσα 2
Σάρλτοτ Μπόμπκατς: Κιντ-Γκίλχριστ 7, ΜακΡόμπερτς 12, Τζέφερσον 19, Χέντερσον 17, Γουόκερ 11, Άντριεν 4, Τέιλορ 9, Ζέλερ 2, Σέσιονς 13, Μπιγόμπο, Πάργκο 2, Τόλιβερ, Γκόρντον