Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό (64-54 το Ρέθυμνο) -νίκη με Σάκοτα η ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στο Ρέθυμνο, όμως με εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Κρήτη (54-64) για την 6η αγωνιστική της Basket League.

1170607Οι ερυθρόλευκοι αν και είχαν πολύ άσχημα ποσοστά πίσω από τα 6.75 μ. (5/28), με σημείο αναφοράς την άμυνα τους σε ακόμη ένα παιχνίδι, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του μαχητικού Ρεθύμνου και να πάρουν τη νίκη. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος είναι κλινήρης, Μάντζαρης (9 π., 7 ριμπ., 6 ασίστ) και Λαφαγιέτ (11 π.).

Από τους Κρητικούς, οι οποίοι επίσης ήταν πολύ άστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6.75 μ., έχοντας δύο εύστοχα τρίποντα σε 22 προσπάθειες, ξεχώρισε ο Κάουνσιλ με 16 πόντους, ενώ καλό ματς έκανε και ο Φαγιέ με 7 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι, «εγκλώβισε» το Ρέθυμνο επιθετικά και προηγήθηκε με 15-0 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα και με ένα σερί 11-0 μείωσαν στους τέσσερις (11-15), πριν ο Μάντζαρης διαμορφώσει με λέι απ το 11-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον ορεξάτο Κάουνσιλ «ροκάνισαν» ακόμη περισσότερο τη διαφορά (17-20), όμως οι ερυθρόλευκοι είχαν πάντα την απάντηση και διατηρούσαν το προβάδισμα (19-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος, κάτι που εκμεταλλεύονταν οι Κρητικοί και παρέμεναν κοντά στο σκορ (38-40). Με τον Αγραβάνη να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +6 (44-50), όμως το Ρέθυμνο απάντησε με πέντε σερί πόντους του Κάουνσιλ και μείωσε στον πόντο (49-50) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Αφού έσφιξε την άμυνα του, «εγκλωβίζοντας» επιθετικά το Ρέθυμνο, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μάντζαρη και Λαφαγιέτ και προηγήθηκε με 58-51 οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες για περίπου τρία λεπτά είχαν «κολλήσει» στο 54-59, όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση και πάλι ο Αμερικανός και με διαδοχικούς πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με το τελικό 64-54.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 27-29, 49-50, 54-64.

Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 10 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 4, Κάουνσιλ 16, Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 7, Σίνης, Χίλαρης 2, Κράβιτς 4, Αλίχοτζιτς 4.

Ολυμπιακός (Μίλαν Τόμιτς): Πέτγουεϊ 4 (7ριμπ, 2κλεψ), Χάντερ 6 (4ριμπ), Ντάνστον 11, Σπανούλης 8 (1), Ντάρντεν 4, Σλούκας 5 (4 ασ), Λαφαγέτ 11 (3 ριμπ.), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9.

aa91f03f40ec0bb16befc09f25a18014_80977Νίκη με Σάκοτα

Νωρίτερα η ΑΕΚ, με τον Ντούσαν Σάκοτα να την κοουτσάρει για πρώτη φορά μετά το 2002, πήρε τη δεύτερη νίκη της στη Basket League, επικρατώντας 67-64 του Απόλλωνα Πάτρας.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ίνγκλις που τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 6/11 τρίποντα, ενώ 19 πρόσθεσε ο υιός Σάκοτα, που «έσπασε» όμως τα καλάθια (1/9 τρίποντα) όπως και η ΑΕΚ συνολικά (9/36 τρίποντα).

Διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη η ομάδα του Βετούλα, που είχε κορυφαίο τον Ελ Αμίν (23 πόντους, 3 ασίστ) αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τις ειδικές καταστάσεις που διαμορφώθηκαν στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (9 ασίστ), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 19 (5 ρ.), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 6, Μιλόσεβιτς 8 (13 ρ.), Ίνγκλις 21, Νίκολιτς.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8, Πεν 5 (7 ρ.), Φιτζπάτρικ 13 (7 ρ.), Αντωνάκης, Ελ Αμίν 23, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 3, Γεωργαλλής.