Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Η ανατροπή της Εθνικής έμεινε στη… μέση

Η Ελλάδα βρέθηκε από το -26 στο -6, αλλά το χαμένο τρίποντο του Καϊμακόγλου της στέρησε την ανατροπή κόντρα στην Σλοβενία.

{8A0F88F9-DD9E-4F66-BA68-7E737A9C4723}flexibleΕκτός των προημιτελικών του Ευρωμπάσκετ μένει η Εθνική ομάδα, μετά την ήττα της με 73-65 από την Σλοβενία.

Μία ήττα που οφείλεται στο αγνώριστο πρόσωπο που έδειξε στα 37 πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν και οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Ντράγκιτς που είχε 3/3 τρίποντα, όχι απλώς είχαν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά αύξαναν συνεχώς την διαφορά.

Με τους Έλληνες διεθνείς ανήμπορους να αντιδράσουν και να βρουν λύσεις στην επιθετική τους δυστοκία, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να την φτάσουν ακόμη και στο +26 (60-34), περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι «ξύπνησαν» από τον αγωνιστικό τους λήθαργο και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, που μεταφράστηκε σε ένα σερί 12-2 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που τελείωσε 62-46.

Η προσπάθεια των διεθνών συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου με άμυνα που έσπαγε… κόκκαλα, έτρεξαν ένα νέο σερί 16-6, φτάνοντας έτσι -6 και με την μπάλα στην κατοχή τους.

Το τρίποντο όμως που επιχείρησε ο Καϊμακόγλου 1:23 πριν το τέλος του παιχνιδιού, βρήκε στεφάνι και το λέι απ του Ντράγκιτς που ακολούθησε, ουσιαστικά έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Ελλήνων, αφήνοντας την μεγάλη ανατροπή στην μέση.

Έτσι, το τελικό 73-65 αφήνει, όπως όλα δείχνουν, εκτός συνέχειας την Εθνική ομάδα.

Μπορεί μαθηματικά να υπάρχουν ελπίδες, αλλά θα πρέπει η αδιάφορη βαθμολογικά Ιταλία, να κερδίσει την πανίσχυρη Ισπανία και παράλληλα η Εθνική να επικρατήσει της Κροατίας, την Δευτέρα.

Σενάριο που φαντάζει αρκετά δύσκολο να πραγματοποιηθεί…

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13, Σπανούλης 21 (8 ριμπάουντ), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2

Σλοβενία (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10, Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5, Μούριτς, Μπλάζιτς 7, Νάχμπαρ 5, Γκ. Ντράγκιτς 25, Ζ. Ντράγκιτς 11, Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3 (8 ριμπάουντ)