Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Η Γουίγκαν έβγαλε νοκ άουτ την Σίτι

benwatsongoal20130511_576x324Οι «Λάτικς» κέρδισαν με 1-0 τους «Πολίτες» και κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Η συγκεκριμένη κούπα, θα έχει γραμμένη πάνω της με χρυσά γράμματα, το όνομα του Μπεν Γουότσον. Του 27χρονου μέσου, που πέτυχε το γκολ της νίκης για την Γουίγκαν, με την συμπλήρωσε της κανονικής διάρκειας του αγώνα…

Κάτι, που σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο, δικαιούταν η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, ο οποίος είχε «μπλοκάρει» όλα τα… βαριά χαρτιά της Σίτι.

Ούτε ο Αγκουέρο, ούτε ο Νασρί, ούτε ο Τέβες, ούτε ο Σίλβα μπορούσαν να κάνουν κάτι για να απειλήσουν την καλά διαβασμένη Γουίγκαν, η οποία όταν χρειάστηκε είχε και την κατάλληλη βοήθεια από τον πάγκο.

Στο 81ο λεπτό, ο Μαρτίνεθ αντικατέστησε τον Γκόμεζ με τον Γουότσον, ο οποίος 9 λεπτά αργότερα σημείωσε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και χάρισε στους «Λάτικς» το Κύπελλο στο Γουέμπλεϊ.